Necropolis w Glasgow to jedna z najsłynniejszych nekropolii na mapie Szkocji. Założony w 1831 roku cmentarz oczarowuje majestatycznymi grobowcami oraz atmosferą z czasów brytyjskiego imperium.

Za głównego inicjatora powstania Necropolis w Glasgow uznaje się John’a Strang’a, szambelana Merchant’s House of Glasgow (pol. Dom Kupiecki w Glasgow), który w swojej książce z 1831 „Necropolis Glasgunensis” (pol. Rozważania o Śmierci i Bodźcach Moralnych) stwierdził, że Park Jodłowy wydaje się wspaniale nadawać na zaadaptowanie na Père Lachaise, co mogłoby pięknie harmonizować z otoczeniem i stanowić uroczyste i właściwe dopełnienie do czcigodnej struktury konstrukcji (katedry) i zapewnić najbardziej pożądane miejsce spoczynku wyższych klas.

Polecamy: przewodnik po Glasgow z trasami zwiedzania

Zwiedzanie Necropolis w Glasgow

Zarząd Merchant’s House musiał zostać bardzo zainspirowany tym tekstem, ponieważ jeszcze w tym samym roku (1831) podjęto decyzję o przekształceniu starego parku jodłowego w nową nekropolię Glasgow, która w krótkim czasie miała zyskać status szkockiego Père Lachaise (paryski cmentarz, na którym został pochowany między innymi Fryderyk Chopin). Necropolis w Glasgow zostało zaprojektowane w stylu klasycystycznym, który nawiązuje do form architektonicznych starożytnego Rzymu i Grecji. Jednakże na nekropoli możemy znaleźć prawie wszystkie rodzaje architektoniczne oraz nawiązanie do różnych światowych kultur.

Zwiedzając cmentarz warto zwrócić uwagę na mauzoleum braci Monteath, którego wejścia pilnuje 48 różnych twarzy zwierząt. To tzw. „Dwar Palas”, które często możemy spotkać w hinduskich świątyniach. Jeden z braci Major Archibald Douglas  Monteath był oficerem w East India Company i zawsze czuł się bardzo związany z Indiami i ich kulturą.

Necropolis jest cmentarzem wielowyznaniowym, a wokół pomnika Johna Knoxa, który góruje nad nim, bardzo szybko zaczęto chować zasłużonych i bogatych mieszkańców Glasgow. Pierwszy pochówek odbył się w roku 1832 i był to pogrzeb lokalnego jubilera, Żyda Joseph’a Levi. Pierwszy pogrzeb katolicki odbył się w roku 1833, a na przestrzeni blisko 200 lat pochowano tutaj około 50 tysięcy osób w 35 tysięcy grobach. Liczba ta ciągle wzrasta, jako że Necropolis w Glasgow to ciągle działający cmentarz. Średnia głębokość grobu to 14 stóp (ponad 4 metry), a na szczycie wzgórza mogiły były kute w litej skale.

Cmentarz dla bogatych

Necropolis od samego początku swego powstania miało pełnić pośmiertną wizytówkę wielkich i zamożnych przedsiębiorców Drugiego Miasta Imperium, jak bardzo często było nazywane Glasgow w czasach wiktoriańskich. Dlatego też do budowy grobowców zaangażowano najwybitniejszych szkockich architektów i rzeźbiarzy z XIX i XX wieku, do których możemy zaliczyć między innymi Alexandra Greka Thomson’a, Charles’a Rennie Mackintosh’a czy JT Rocheada.

Od roku 1966 Necropolis w Glasgow jest pod zarządem Glasgow City Council, ale dodatkowo powstała organizacja charytatywna Friends of Glasgow Necropolis, która zrzesza sympatyków nekropolii oraz organizuje wycieczki z przewodnikiem po niej. Zebrane w ten sposób pieniądze trafiają w pełni na fundusz rekonstrukcji zabytkowych grobowców i pomników. Dodatkowe informacje znajdziesz na stronie glasgownecropolis.org.

Necropolis w Glasgow warto również odwiedzić z jeszcze jednego powodu, a jest nim wspaniała panorama na Glasgow oraz sąsiadującą katedrę. Podczas spaceru będziecie mieli okazję zobaczyć wielkość oraz różnorodność architektoniczną miasta, od średniowiecznej katedry po zabudowania przemysłowe, które są nieodłącznym elementem metropolii od wieków.

Informacje praktyczne

Necropolis w Glasgow to darmowa atrakcja na mapie miasta. Cmentarz posiada wiele wejść, ale moim zdaniem to najbardziej spektakularne jest od strony katedry. Prowadzi ono przez most Bridge of Sighs, pod którym obecnie znajduje się droga, ale wcześniej płynął tutaj strumień Molendinar Burn. W jego wodach miał łowić łososie św. Mungo, patron Glasgow.

Na zwiedzanie nekropolii warto przeznaczyć przynajmniej 40 minut. Jednakże polecam spędzić tutaj trochę więcej czasu, rozkoszować się pięknym widokiem i zanurzyć się w klimacie tego miejsca, który przenosi nas w czasie do brytyjskiego imperium i okresu świetności XIX-wiecznego Glasgow.