Szkocja w 2019 r. oferuje jak zwykle mnóstwo ciekawych atrakcji. Są to wyjątkowe festiwale, piękne miasta i oczywiście bliski kontakt z naturą. Co robić w Szkocji w najbliższym sezonie? Sprawdź w artykule!

Szkocja jest atrakcyjna o każdej porze roku, z tym drobnym wyjątkiem, że zawsze trzeba być gotowym na nagłą zmianę pogody. Nie ma jednak co ukrywać, że najwięcej turystów przyjeżdża zobaczyć Szkocję latem. Właśnie wtedy można liczyć na wyższe temperatury i więcej dni słonecznych (serio, nawet w Szkocji!).

Jeżeli planujesz zwiedzanie Szkocji w 2019 r., sprawdź, jakie ciekawe imprezy odbędą się w tym sezonie. Pomoże ci w tym poniższa tabela.

Sezon 2019 w Szkocji – co robić i kiedy przyjechać?

Nie wszyscy lubią duże imprezy i dlatego wybierając termin wypoczynku, przeglądają kalendarz wydarzeń. Są jednak i tacy, którzy przy okazji zwiedzania chcą uczestniczyć w ciekawych imprezach. Dla obu tych grup przygotowaliśmy tabelę z najciekawszymi wydarzeniami, które odbędą się w Szkocji w 2019 r. Na pewno pomoże ci to uniknąć tłumów lub przeciwnie – pozwoli dołączyć do zabawy.

Pamiętaj, że planując zwiedzanie Szkocji, warto wziąć pod uwagę nie tylko jej stolicę, czyli Edynburg. Również Glasgow kryje wiele ciekawych miejsc i atrakcji. Regularnie odwiedzamy to miasto i za każdym razem wracamy zaskoczeni tym, jak bardzo się zmieniło i jak wiele możliwości spędzenia czasu oferuje. Szkocja to również Highlandy, które zapewniają bliski kontakt z naturą. W tym roku znalazły się w Top 10 światowych kierunków turystycznych w zestawieniu Lonely Planet! Jeżeli chcesz odwiedzić te tereny, sprawdź koniecznie nasz artykuł: Spanie pod namiotem w Szkocji.

Wydarzenia w Szkocji w 2019 r.

Szybki rzut okiem na poniższą tabelę każe się zastanowić, czy sierpień jest dobrym miesiącem na zwiedzanie Edynburga. Odbywają się wtedy aż trzy znane imprezy, z których miasto słynie. To oczywiście okazja do świetnej zabawy. Z drugiej strony warto pamiętać, że w stolicy Szkocji jest wtedy bardzo tłoczno, a ceny (szczególnie noclegów) idą w górę w związku z dużym zainteresowaniem.

Jeżeli chcesz poznać uroki Szkocji, ale nie lubisz tłumów, na pewno warto rozważyć przyjazd w maju i czerwcu. Pogoda robi się wtedy przyjemniejsza (statystycznie najmniejsze opady deszczu w ciągu roku), a nie jest jeszcze tak tłoczono, jak w lipcu i sierpniu. No może z wyjątkiem Majówki, bo długie weekendy są idealnym czasem na wypoczynek w Edynburgu i okolicach.

Miesiąc Wydarzenie Data
Luty Glasgow Film Festival 20 lutego – 3 marca
Kwiecień Edinburgh International Science Festival 6 – 21 kwietnia
Maj Riverside Festival Glasgow 25 – 26 maja
Maj Edinburgh Marathon 25 – 26 maja
Czerwiec Edinburgh International Film Festival 19 – 30 czerwca
Lipiec TRNSMT Festival 12 – 14 lipca
Lipiec Edinburgh Jazz & Blues Festival 12 – 21 lipca
Sierpień Edinburgh International Festival 2 – 26 sierpnia
Sierpień The Royal Edinburgh Military Tattoo 2 – 24 sierpnia
Sierpień Edinburgh Festival Fringe 2 – 26 sierpnia
Wrzesień Great Scottish Run – Glasgow Marathon 28 – 29 września
Październik Scottish International Storytelling Festival 18 – 31 października
Grudzień Hogmanay 30 grudnia – 1 stycznia

To oczywiście nie wszystkie imprezy w Szkocji w 2019. Jeżeli szukasz dodatkowych wydarzeń, sprawdź nasz kalendarz imprez w Szkocji. A jeśli w naszym zestawieniu brakuje jakiegoś ciekawego wydarzenia, koniecznie napisz o tym w komentarzu poniżej. Dziękujemy!