The Old Man of Storr na wyspie Skye jest przez wielu fotografów uważany za najpiękniejszy krajobraz na świecie. Sprawdź, czy również ciebie oczaruje jego piękno.

Wycieczka na wyspę Skye nie będzie kompletna bez zobaczenia the Old Man of Storr. Moim zdaniem jest to najbardziej spektakularny krajobraz w Szkocji, który swoim surowym klimatem przyciąga każdego roku tysiące turystów i fotografów z najdalszych zakątków świata. Jego pięknem oczarowani są również producenci filmowi. Można go zobaczyć między innymi w pierwszych scenach filmu Prometeusz (2012), a fani starych horrorów powinni kojarzyć go z filmu Kult (1973).

Ale czym tak naprawdę jest the Old Man of Storr? Według legend jest to kciuk starożytnego olbrzyma, który zamieszkiwał zachodnie wybrzeże Szkocji i żywot swój zakończył na wyspie Skye. Ma to być ostatnia część jego ciała jaka pozostała na powierzchni.

The Old Man of Storr, Wyspa Skye, Szkocja. Foto: M. Błażejczak

Wyspa Skye, Szkocja. Foto: M. Błażejczak

W rzeczywistości jest to część grzbietu skalnego Storr na półwyspie Trotternish. Powstał 61 milionów lat temu, a obecnie jest jednym z najpopularniejszych krajobrazów do fotografowania w Szkocji oraz na świecie. Wpisując w Google hasło szkocja dużo szybciej znajdziecie jego zdjęcia niż np. zamku w Edynburgu lub Stirling.

Wycieczka na the Old Man of Storr

The Old Man of Storr znajduje się niespełna 7 mil na północ od Portree. Przy dobrej pogodzie jego charakterystyczny kształt można podziwiać już z odległości kilku mil. Na miejscu znajdziecie darmowy parking, skąd wędrówka pod 45 metrową skałę zajmuje około 45 minut. Szlak zalicza się do kategori łatwych, ale miejscami potrafi być śliski i błotnisty. Dlatego warto się wyposażyć w dobre obuwie, aby uniknąć niepożądanych upadków.

Imię the Old Man of Storr możemy przetłumaczyć jako Stary Człowiek z Storr. Nawiązuje ono do charakterystycznych żłobień skalnych, które od północy wielu osobom przypominają twarz starego człowieka.

Po dotarciu pod skalne zbocza polecam udać się na prawo (na północ), aby zobaczyć słynny pocztówkowy widok na Starego Człowieka. Nie ma tutaj wyznaczonych punktów widokowych i każdy podąża swoim szlakiem, aby uchwycić jak najlepsze zdjęcie.

Na wycieczkę do Starego Człowieka warto przeznaczyć minimum dwie godziny. Wspinaczka i droga powrotna powinna zająć około 1 godziny i 20 minut (bez przerw), ale warto jednak zostać w tym miejscu troszkę dłużej, aby poczuć magię i piękno szkockiej przyrody.

Szlak na the Old Man of Storr jest otwarty przez cały rok, a Stary Człowiek o każdej porze roku prezentuje swoje oblicze w inny, wyjątkowy sposób. W miesiącach wakacyjnych spotkacie się z dużą ilości turystów na parkingu, jednakże podczas wspinaczki każda grupa podąża innym szlakiem i z łatwością można znaleźć miejsce, by w samotności podziwiać majestatyczny krajobraz w okolicy.

Dodatkowe informacje o szlaku dostępne są na stronie: walkhighlands.co.uk.