Zamek Craigievar to perełka architektoniczna na mapie Szkocji. Jego różowa bryła i wnętrza pełne artefaktów zachwycą każdego podróżnika.

Zamek Craigievar (Craigievar Castle) to baśniowe miejsce na mapie Szkocji. Swój unikatowy klimat zawdzięcza architekturze szkockiego stylu baronial oraz różowemu kolorowi. Baronial to odłam szkockiego renesansu, który był stosowany przy budowie małych zamków oraz wież mieszkalnych. Zamek został ukończony w 1626 i przez kolejne 350 lat był siedzibą klanu Sempill oraz rodziny Forbes. 

Zamek Craigievar jak z bajki

Gdy po raz pierwszy zobaczyłem Craigievar to skojarzenie było jedno “zamek z bajki”. Różowy kolor i wieżyczki na jego szczycie przywołały wspomnienia z dzieciństwa i twierdze, które rysowałem na lekcjach plastyki. Jak się później okazało moje porównanie było słuszne, ponieważ Craigievar był inspiracją dla Disneya do zamku Kopciuszka (1950), bajki którą oglądałem będąc mały!

Wierząc słowom przewodnika, Disney do dnia dzisiejszego jako jedyny może wykorzystywać wizerunek zamku w swoich produkcjach.      

Różowa twierdza zachwyca również koronowane głowy, a do najsłynniejszych z nich można zaliczyć królową Wiktorię, która odwiedziła ją niezapowiedzianie w 1879 roku. Zapewne była to jedna z jej wycieczek podczas pobytu w szkockiej rezydencji Balmoral Castle, która jest oddalona zaledwie o 41 mil / 65 km od Craigievar Castle. Królowa opisała zamek jako “niesamowity i ciekawy” (strange and curious old castle), co moim zdaniem bardzo trafnie określa jego charakter. 

Zwiedzanie Craigievar Castle 

Zamek Craigievar zwiedzać można tylko i wyłącznie z przewodnikiem, który zabierze was w podróż do czasów wiktoriańskich i początku XX wieku. Zwiedzicie dokładnie 7 poziomów rezydencji, a wszystkie elementy wyposażenia i artefakty są oryginalne. Należały one do rodziny Forbes, która była ostatnim prywatnym właścicielem zamku i zamieszkiwała go do 1960 roku.   

Zamek Craigievar został przekazany organizacji National Trust for Scotland w 1963 roku przez Williama Forbes, XIX Lorda Sempill z całym wyposażeniem. Główną przyczyną były wysokie koszty utrzymania rezydencji.

Podczas zwiedzania musicie koniecznie zwrócić uwagę na piękną sztukaterię, kolekcję broni i amunicji oraz piękne szkockie tartany. Wszystkie z nich należą do klanu Sempill, a ich zastosowanie zostanie wam przedstawione podczas zwiedzania. Ciekawostką jest, że elektryczne oświetlenie w zamku zostało założone tylko na parterze. Podobno było to jedno z ostatnich życzeń Williama Forbesa. Zwiedzanie kończy się na tarasie widokowym, na szczycie zamku, a droga na dół prowadzi przez tajne przejście. Na zwiedzanie różowej twierdzy trzeba przeznaczyć minimum 1 godzinę, a w jej wnętrzach obowiązuje zakaz robienia zdjęć.

Zamek Craigievar, foto: M. Błażejczak

Zamek Craigievar, foto: M. Błażejczak

Dla osób lubiących wędrówki przygotowano również dwie trasy w okolicy zamku: Woodland Trail, 1.2 km, około 30 – 45 minut i Hill Trail, 3.2 km, 1 – 1.5 godziny. 

Informacje praktyczne

Zamek Craigievar jest otwarty tylko przez kilka miesięcy w roku w następujących godzinach:

  • 2 kwietnia – 26 września       10:30 – 16:00
  • 27 września – 31 marca          zamknięty

Jak już wcześniej wspomniałem zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem w grupach maksymalnie dziesięcioosobowych. Ostatnie wejścia są 30 minut przed zamknięciem. Niestety nie ma możliwości zrobienia rezerwacji on-line.

Ceny biletów:

  • dorosły £14.50
  • rodziny (2+2) £33.00
  • rodziny (1+2) £27.50
  • dziecko/senior £11.00

Jeżeli planujecie odwiedzić inne atrakcje, które znajdują się pod opieką National Trust for Scotland to warto rozważyć zakup 3 lub 7-dniowego biletu upoważniającego do wstępu na wszystkie atrakcje National Trust for Scotland. Pass można zakupić podczas wizyty w pierwszej atrakcji i kosztuje dodatkowo £10.00 na 3 dni lub £20.00 na 7 dni do ceny biletu.

W zamku Craigievar nie ma kawiarni, ale na miejscu znajdziecie małą budkę z ciepłymi i zimnymi napojami oraz słodyczami, a we wnętrzu zamku czeka na was sklep z pamiątkami. Parking jest dodatkowo płatny.  

Jeżeli natomiast marzy się wam ślub lub przyjęcie w zamku z bajki to możecie je zorganizować w Craigievar Castle, bo można go wynająć na tego i innego typu uroczystości. Niestety nie ma możliwości noclegu w jego wnętrzu. 

Co sądzicie o Craigievar Castle? Czy wam również przypomina on zamek z bajki? Zostawcie komentarz poniżej!