W Szkocji jest mnóstwo atrakcji, które warto zobaczyć. Niestety nie wszystkie są łatwo dostępne bez samochodu i dłuższej podróży. Jeżeli zastanawiasz się, co można i warto zobaczyć w Szkocji z autem lub bez, jesteś we właściwym miejscu. Oto 5 podpowiedzi!

Dla wielu turystów pierwszy kontakt ze Szkocją to miasta i ich okolice. Zwiedzanie dużych obszarów naturalnych Szkocji wymaga dostępu do samochodu i nierzadko dłuższych podróży. W nagrodę otrzymujemy zapierające dech w piersi widoki i niezapomniane wrażenia.

Atrakcji w tym regionie nie brakuje, trudno zatem wybrać te najciekawsze. Ale bez obaw, przychodzimy z pomocą i rozwiązujemy ten problem!

Oto 5 miejsc, które warto zobaczyć w Szkocji:

Edynburg. Stolica Szkocji to dla większości turystów pierwszy kontakt z tym regionem. Wiemy, że to nieco banalne, by wrzucać Edynburg do zestawienia. Nie ma jednak wątpliwości, że zwiedzenie tego pięknego miasta będzie świetnym początkiem szkockiej przygody. W Edynburgu jest wszystko, co potrzebne, by poczuć szkocki klimat: zamek, porośnięte trawą wzgórza, szkockie puby i oczywiście zmienna pogoda. Przygotowaliśmy pełny przewodnik po Edynburgu, z którym zwiedzanie stolicy Szkocji jest naprawdę łatwe!

Co robić w Edynburgu? Jeść, spacerować i zwiedzać! Foto: T. Bobrowski

Zamek w Edynburgu. Foto: T. Bobrowski

Glasgow. Dobrze widzisz! Polecamy wizytę w tym ciekawym mieście! Odrodziło się ono, jak Feniks i zapewnia turystom mnóstwo atrakcji. W Glasgow znajdziesz świetne restauracje, muzea, murale i ślady rewolucji przemysłowej. Glasgow jest zupełnie inne niż Edynburg i to czyni je jeszcze ciekawszym! A do tego nie ma tu tak wielu turystów, jak w stolicy Szkocji. Nie musimy chyba wspominać, że dojazd z Edynburga do Glasgow jest bardzo łatwy?

Jeden z wielu murali w Glasgow, foto: M. Błażejczak

Jeden z wielu murali w Glasgow. Foto: M. Błażejczak

Wyspa Skye. To jedna z największych i najpiękniejszych naturalnych atrakcji Szkocji. Owiana nie tylko mgłami i chmurami, ale także licznymi opowieściami Wyspa Skye przyciąga miłośników obcowania z naturą. Tu właśnie zrobisz najpiękniejsze zdjęcia szkockiej przyrody i trafisz na najbardziej zmienne warunki pogodowe. Trzeba się dobrze przygotować do zwiedzania wyspy, ale z tej wyprawy każdy wraca pełen pozytywnej energii i niesamowitych wspomnień.

The Old Man of Storr, wyspa Skye. Foto: M. Błażejczak

The Old Man of Storr, wyspa Skye. Foto: M. Błażejczak

Stirling. Stirling to kolejne historyczne miasto Szkocji. Jest tu oczywiście zamek, jest historia wielkiej bitwy, są i bohaterowie (i to nie byle jacy, bo na polach Stirling walczył sam William Wallace znany wszystkim z filmu Braveheart!). Miasteczko jest urocze, więc można tu zostać nawet na noc. Poza tym jest świetnie skomunikowane z głównymi miastami Szkocji. Nie trzeba więc mieć auta, aby tu dotrzeć.

Stirling Castle. Foto: M. Błażejczak

Stirling Castle. Foto: M. Błażejczak

St. Andrews. To propozycja dla miłośników studenckiego życia, golfa i plaż. W Saint Andrews znajduje się najstarsze pole golfowe na świecie, a tutejszy uniwersytet jest najstarszym w Szkocji. Życie nocne toczy się w pubach, których jest ogromny wybór, a za dnia można chociażby zwiedzić bardzo ciekawe ruiny zamku i katedry. Miasteczko na pewno miło wspomina książę Williams, który właśnie w St. Andrews poznał Kate!

Katedra w Saint Andrews, Szkocja. Foto: M. Błażejczak

Katedra w Saint Andrews. Foto: M. Błażejczak

Będąc w Szkocji warto oczywiście również odwiedzić chociaż jedną prawdziwą destylarnię whisky! Tym razem jednak nie wskażemy żadnej konkretnej. Opisaliśmy ich już naprawdę dużo, a wszystkie artykuły znajdziesz tutaj: destylarnie whisky w Szkocji.

Jeżeli masz własne pomysły na miejsca w Szkocji, które koniecznie trzeba odwiedzić, podziel się nimi w komentarzu poniżej!

Polecamy również: 5 atrakcji blisko Edynburga, która warto zobaczyć