Edynburg to jedna z głównych atrakcji Szkocji. W stolicy regionu można spędzić ciekawy weekend, ale warto też zobaczyć ciekawe miejsca w pobliżu miasta. 5 takich atrakcji opisaliśmy w tym artykule.

Turyści odwiedzający Szkocję swoją przygodę z tą krainą rozpoczynają zwykle od zwiedzania Edynburga. Nic w tym dziwnego, bo stolica Szkocji kryje wiele ciekawych miejsc i jest atrakcyjna na weekendowy pobyt. O tym, co warto zobaczyć w Edynburgu napisaliśmy szczegółowo, zobacz nasz przewodnik po Edynburgu.

Po zwiedzaniu miasta polecamy z kolei zobaczyć, co kryją jego okolice. W pobliżu stolicy Szkocji jest wiele ciekawych miejsc, a kilka z nich na pewno warto dodać do swojej listy. Oto 5 pomysłów na to, co można zobaczyć w pobliżu Edynburga!

5 atrakcji blisko Edynburga, które warto zobaczyć:

Mosty nad zatoką Firth of Forth. Miejscowość Queensferry leży zaledwie kawałek od Edynburga, a znajdują się tu aż 3 piękne mosty z trzech różnych wieków. Można tu podziwiać stalowe konstrukcje z XIX, XX i XXI wieku. Każdy most jest inny, ale wszystkie są równo imponujące! Informacje o mostach i miejscowościach, z których można je podziwiać znajdziesz w naszym artykule: Mosty nad zatoką Firth of Forth.

Forth Bridge, foto: M. Błażejczak

Forth Bridge, foto: M. Błażejczak

Kaplica Rosslyn. Kolejna atrakcja blisko Edynburga jest znana fanom filmu Kod da Vinci, w którym Tom Hanks wcielił się w rolę naukowca próbującego rozwiązać zagadkę związaną z Jezusem i Marią Magdaleną. Po sukcesie książki i filmu kaplica w Rosslyn stała się nie lada atrakcją, a szczegóły dot. tego miejsca znajdziesz w naszym artykule: Kaplica Rosslyn.

Kaplica Rosslyn podczas remontu w 2012 r. Foto: T. Bobrowski

Kaplica Rosslyn, foto: T. Bobrowski

Destylarnia Glenkinchie. Zwiedzanie Szkocji bez wizyty w chociaż jednej prawdziwej destylarni whisky to jak wizyta w Paryżu bez zobaczenia Wieży Eiffla. Destylarnia Glenkinchie leży całkiem niedaleko Edynburga, a na miejscu można poznać proces produkcji najsłynniejszego szkockiego trunku i oczywiście sprawdzić, jak smakuje kilka jego gatunków. Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz w artykule Destylarnia Glenkinchie.

Destylarnia whisky Glenkinchie niedaleko Edynburga. Foto: T. Bobrowski

Destylarnia whisky Glenkinchie, foto: T. Bobrowski

Blackness Castle. Zamki to kolejna po whisky obowiązkowa atrakcja Szkocji. Na szczęście w tym przypadku znów nie trzeba szukać daleko za Edynburgiem (pomijając oczywiście słynny zamek w Edynburgu). Blackness Castle to okazała budowla stojąca tuż przy morzu, która przez swoje położenie i kształt jest nazywana statkiem, który nigdy nie popłynął. Ta kamienna twierdza robi na odwiedzających całkiem spore wrażenie, a poza tym leży po drodze do kolejnej atrakcji na naszej liście. Zobacz więcej: Blackness Castle.

Blackness Castle, wieża centralna - główny maszt. Foto: M. Błażejczak

Blackness Castle, foto: M. Błażejczak

Falkirk Wheel. Najdalej położona atrakcja w zestawieniu to słynna winda dla łodzi Falkirk Wheel. Ta nowoczesna śluza wodna łączy szkockie kanały w dość niecodzienny sposób. Łodzie są tu transportowane specjalną windą, a obserwowanie obrotowych gondol wypełnionych wodą jest dużą atrakcją dla turystów. Zobacz koniecznie nasz artykuł o tym miejscu: Falkirk Wheel.

Falkirk Wheel. Foto: T. Bobrowski

Falkirk Wheel, foto: T. Bobrowski

To nasze propozycje kilku atrakcji leżących blisko Edynburga. Znajdziesz je oczywiście na naszej mapie Szkocji. Jeżeli masz własne pomysły, koniecznie zostaw komentarz poniżej.