Kaplica Rosslyn leży zaledwie 12 km od centrum Edynburga i przyciąga tłumy turystów. Wszystko za sprawą powieści Dana Browna: Kod da Vinci i filmu o tej samej nazwie z Tomem Hanksem w roli głównej.

Kaplica Rosslyn znajduje się w niewielkim miasteczku Roslin (nie ma tu błędu w pisowni). To zaledwie 12 km od centrum Edynburga, a odcinek ten można pokonać samochodem, komunikacją publiczną, a nawet rowerem. Po międzynarodowym sukcesie książki Dana Browna Kod da Vinci i filmu z Tomem Hanksem w roli głównej, Roslin odwiedzają niemalże wszyscy turyści przyjeżdżający do stolicy Szkocji.

Tajemnicza kaplica Rosslyn i templariusze

Kaplica Rosslyn została ufundowana w 1446 r. przez Williama Sinclaira (Saint Clair) i była zaprojektowana jako znacznie większy kościół oraz miejsce pochówku rodziny fundatora. Jego śmierć przerwała prace budowlane, dlatego dzisiejsza kaplica sprawia słuszne wrażenie niedokończonej. Budynek przez lata popadł w ruinę, ale w połowie XIX w. miejsce to odwiedziła królowa Wiktoria. Urzeczona bogactwem zdobień kaplicy nakazała jej renowację, by zachować ją dla przyszłych pokoleń.

Kaplica Rosslyn jest nazywana zagadką wykutą w kamieniu, a to za sprawą właśnie swoich wyjątkowych zdobień. Wnętrze pełne jest rzeźb z symboliką templariuszy, ale znajdziemy tam również np. elementy celtyckie, które prezentują ludzkie głowy z wyrastającymi z nich pnączami („zieloni ludzie”). Badacze do dziś nie mają pewności, dlaczego w jednym miejscu umieszono te wszystkie symbole. Czy był to zabieg celowy mający ukryć fakty związane np. z życiem Chrystusa lub legendarnym Graalem, skarb templariuszy, a może kreatywny pomysł budowniczych na przyciągnięcie uwagi?

Zwiedzanie kaplicy Rosslyn

Kaplica Rosslyn jest czynna codziennie przez cały rok z wyjątkiem 24, 25 i 31 grudnia oraz 1 stycznia. W środku nie można robić zdjęć, a czas zwiedzania wynosi od 1 do 2 godzin. Bilet wstępu kupuje się w kasie przed wejściem, a jego cena dla osoby dorosłej to £9. Dzieci wchodzą za darmo. Na miejscu jest sklepik, w którym znajdziesz wiele ciekawych przedmiotów i informacji, także w języku polskim. Aktualne godziny otwarcia i dodatkowe informacje są dostępne na stronie kaplicy: rosslynchapel.com.

Po zwiedzeniu kaplicy w Rosslyn warto jeszcze rzucić okiem na ruiny dawnego zamku w Roslin. Znajdują się tuż obok. Można również zejść ścieżką do doliny rzeki North Esk.

Dojazd do kaplicy Rosslyn

Z centrum Edynburga najwygodniej można dojechać do Roslin autobusem miejskim. Trasę w kierunku Penicuik / Deanburn obsługuje linia 37, a czas podróży wynosi mniej niż godzinę. Na pokład autokaru można wsiąść np. na Princes Street. Wysiadamy w miasteczku na przystanku Original Rosslyn Hotel, skąd już tylko minuta spacerem dzieli nas od kaplicy.

Sprawdź także: komunikacja miejska w Edynburgu