Blackness Castle to pełen tajemnic zamek u brzegów zatoki Forth. Ze względu na wygląd często jest nazywany statkiem, który nigdy nie popłynął.

Blackness Castle jest położony w malowniczym miejscu u wybrzeży zatoki Forth. Z jego murów i wież rozpościera się niesamowity widok na trzy mosty łączące South Queensferry z hrabstwem Kingdom of Fife. Ponieważ zamek stoi w pobliżu trasy z Edynburga do Stirling, warto jest rozważyć postój i zwiedzanie tej twierdzy o niespotykanym i jedynym w swoim rodzaju kształcie statku.

Blackness Castle prawie jak statek

Blackness Castle został wybudowany w XV wieku jako rezydencja dla rodziny Crichton. Niestety strategiczne położenie zamku u wybrzeży zatoki Forth bardzo szybko zmieniły jego zastosowanie. W XVI wieku został przebudowany na więzienie i stanowisko artylerii, która miała bronić przed wrogiem zarówno od lądu jak i morza. Również w tym okresie mury zamku zostały poszerzone do oszałamiających rozmiarów. Ich grubość wynosi 5,5 metra, a w celach obronnych zostały one wyposażone w paszczowe otwory strzelnicze.

Zwiedzając zamek Blackness zapewne zwrócicie uwagę na jego specyficzny kształt. Budowla jest długa i wąska, z trzema charakterystycznymi wieżami:

  • północna nazywana dziobową,
  • centralna nazywana głównym masztem,
  • południowa nazywana rufową.

To właśnie nietypowa architektura Blackness Castle i jego położenie u wybrzeży zatoki Forth dały mu przydomek statku, który nigdy nie popłynął. Jedna z legend z głosi, że zamek został zaprojektowany na kształt okrętu ponieważ właściciel zamku Sir George Crichton, admirał szkockiej floty, cierpiał na chorobę morską. Królewski architekt miał mu obiecać, że zbuduje dla niego taki statek, na którym nigdy nie zazna choroby morskiej oraz którego nigdy nie zatopią Anglicy.

Więzienie na zamku Blackness

Od samego początku Blackness Castle, jak większość średniowiecznych zamków, miał pełnić również funkcję więzienia. Jednakże po przebudowie w XVI wieku jego funkcja więzienna została znacznie poszerzona. Główne cele mieściły się w centralnej wieży. Na pierwszych dwóch poziomach znajdowały się małe i brudne średniowieczne karcere, a na wyższych poziomach było zupełnie odwrotnie. Można powiedzieć, że znajdowało się tutaj 4-gwiazdkowe „sanatorium” dla bardzo zamożnych skazańców. Czekały na nich takie luksusy jak kominek, własna latryna oraz okno.

Garnizon wojskowy na Blackness Castle

Do lat 30-tych XX wieku zamek Blackness pełnił funkcje militarne. W XIX wieku na jego terenie znajdowały się główne magazyny z amunicją i bronią ówczesnej Szkocji. Dlatego u jego północnych murów została wybudowana przystań, przy której statki mogły z łatwością pobierać narzędzia walki. W latach 20-tych i 30-tych XX wieku większość wyposażenia wojskowego została rozmontowana, a zamek Blackness powrócił do swoich oryginalnych kształtów. Jedynym elementem, który może świadczyć o obecności wojska są wiktoriańskie koszary wokół zamku, w których obecnie mieści się visitor centre.

Zwiedzanie Blackness Castle: informacje praktyczne

Blackness Castle jest otwarty przez cały rok z wyjątkiem 25 i 26 grudnia oraz 1 i 2 stycznia. Na zamku znajduje się mały sklep z pamiątkami oraz toalety. Ceny biletów oraz dokładne godziny otwarcia znajdziecie na stronie: historicenvironment.scot.

Jak dojechać do Blackness Castle?

Najłatwiej i najszybciej można do zamku dojechać samochodem. Jest on oddalony niecałą godzinę jazdy od Edynburga (17 mil / 28 km). Jak już wcześniej wspomniałem może on być świetnym uzupełnieniem wycieczki do Stirling lub Falkirk Wheel. Jeżeli potrzebujesz informacji o tym jak i gdzie wypożyczyć auto w Edynburga zapraszamy do naszego poradnika wypożyczalnia samochodów w Edynburgu.

Do zamku prowadzi również bezpośrednia ścieżka rowerowa numer 76 z Edynburga i Stirling. Czas podróży jednośladem ze stolicy to około 2 godzin.

Niestety nie znalazłem informacji o bezpośrednim transporcie publicznym, ale jeżeli chcecie poszukać połączenia z przesiadkami to przydatna może być strona: travelinescotland.com.