St Conan’s Kirk to jeden z najlepszych projektów architektonicznych, jaki powstał przez ostatnie 100 lat w Szkocji. Warto tutaj zajrzeć i odkryć piękno tej wspaniałej budowli na nabrzeżu jeziora Loch Awe.

Miejscem obowiązkowego postoju dla każdego podróżnika przy jeziorze Loch Awe jest malowniczo położony Kilchurn Castle, po którym większość turystów rusza w dalszą podróż do Oban. Zachęcam jednak, abyście zostali w tej okolicy nieco dłużej, bo tuż „za rogiem” znajduje się jeden z najładniejszych kościołów w Szkocji. Jest nim St Conan’s Kirk, który może nie ma tak długiej historii, jak katedra w Glasgow czy Edynburgu, ale swoją nietuzinkową architekturą zachwyca turystów z całego świata.

Historia St Conan’s Kirk

Za budowę i projekt St Conan’s Kirk odpowiedzialny był Walter Douglas Camp, który stworzył jeden z najpiękniejszych budynków sakralnych na mapie Szkocji. Wszystko zaczęło się w drugiej połowie XIX wieku, kiedy Walter zdecydował zakupić wyspę Innis Chonain na jeziorze Awe. Postanowił on wybudować tutaj nowy dom dla swojej rodziny, matki i siostry.

St Conan’s Kirk, foto: M. Błażejczak

St Conan’s Kirk, foto: M. Błażejczak

Po przeprowadzce okazało się, że najbliższy kościół znajduje się w odległym o 5 mil Dalmally, a dla starszej już wtedy Pani Camp była to długa i męcząca odległość do pokonania. To dlatego jej syn postanowił wybudować nowy kościół, który będzie oddalony tylko o 1 milę od rodzinnego domu. W taki sposób narodził się jeden z najwybitniejszych projektów w Szkocji.

Budowa St Conan’s Kirk

St Conan’s Kirk powstał w latach 1881-1886, ale jego pierwsza wersja była bardzo skromna i nie spełniała oczekiwań właściciela. Dlatego w 1907 roku rozpoczęto jego rozbudowę według nowego projektu, za który również odpowiedzialny był Walter Douglas Camp. Jednym z jego założeń było podobno, aby kościół zawierał wszystkie rodzaj architektury, które można było spotkać w szkockich kościołach na przestrzeni lat aż do początku XX wieku. Przy świątyni powstał również kamienny krąg, który zapewne ma nawiązywać do dawnych wierzeń pogańskich.

Walter niestety nie dożył czasów, aby zobaczyć swoje dzieło w pełni ukończone. Zmarł w roku 1914, ale projekt był kontynuowany przez jego siostrę. Niestety ona również zmarła (w 1927 roku) przed ukończeniem kościoła, którego budowa została sfinalizowana w 1930 roku przez jej powierników.

Dzisiaj St Conan’s Kirk zachwyca turystów z całego świata, a jego niespotykana architektura zapiera dech w piersi. Na zewnątrz rzucają się w oczy gotyckie przypory, które przypominają mi piękną katedrę Notre Dame w Paryżu. Na kopcu przy kościele jest krzyż celtycki, który powstał ku pamięci matki fundatora. Wejście do kościoła prowadzi przez pięknie rzeźbiony portal w stylu normandzkim. Od strony jeziora znajduje się wieża saksońska, a przed wejściem figuruje zegar słoneczny. Podobno Walter był perfekcjonistą w pełni tego słowa znaczeniu, a wspomniany zegar był ustawiany aż 7 razy zanim projektant znalazł odpowiednie dla niego miejsce.

Zwiedzanie St Conan’s Kirk

Na zwiedzanie kościoła warto przeznaczyć przynajmniej pół godziny, chociaż znawcy sztuki i architektury spędzą tutaj zapewne dużo więcej czasu, aby odkryć wszystkie jego skarby. Po wejściu do kościoła warto zwrócić uwagę na okno, które znajduje się vis a vis drzwi wejściowych. Zostało ono tutaj sprowadzone z opactwa Iona, kolebki chrześcijaństwa w Szkocji.

We wnętrzu, poza nagrobkami rodziny Camp, można również znaleźć sarkofag króla Szkocji. Jest nim Robert the Bruce, który wraz z Williamem Wallacem pokonał Anglików pod Stirling w 1297 roku i przyczynił się do odzyskania przez Szkocję niepodległości. Oczywiście król jest pochowany w opactwie Dunfermline, ale w St Conan’s Kirk znajdują się jego relikwie, a pięknie rzeźbiony drewniany sarkofag skrywa jego kość.

W 2016 roku St Conan’s Kirk został zaliczony przez Royal Incorporation of Architects in Scotland do 10 najlepszych projektów architektonicznych w Szkocji w ostatnich 100 latach!

Do budowy kościoła wykorzystano lokalny kamień, a ciężkie dębowe belki podtrzymujące sufit pochodzą podobno z brytyjskich żaglowców wojennych: HMS Caledonia i HMS Duke of Wellington.

Informacje praktyczne

St Conan’s Kirk znajduje się w przy drodze A85 w wiosce przy jeziorze Loch Awe. Na miejscu znajdziecie parkingi po obu stronach drogi, a więc nie powinno być problemu z zaparkowaniem samochodu. Jeżeli chodzi o transport publiczny to w Loch Awe znajduje się stacja kolejowa, do której kursują pociągi z Glasgow. Spacer ze stacji zajmie wam około 15 minut.

Wstęp do kościoła jest darmowy, jednakże zalecane jest pozostawienie datku na koszty renowacji zabytku. Świątynia jest otwarta w następujących godzinach:

  • kwiecień – wrzesień: 8:00 – 18:00,
  • październik – marzec: 9:00 – 17:00.

Na miejscu znajdziecie również mała kawiarnię, która jest otwarta w miesiącach letnich.

A jak wy oceniacie St Conan’s Kirk? Czy też uważacie ten kościół za perełkę architektoniczną czy raczej miszmasz różnych stylów, który nigdy nie powinien powstać? Podzielcie się z nami swoją opinią w komentarzu!