5 gwiazdek posiada wiele atrakcji na mapie Szkocji, ale rekomendacje od królowej posiada już tylko kilka. Do tego małego grona zalicza się zamek Dunvegan na wyspie Skye.
Zamek Dunvegan (Castle Dunvegan) został wybudowany na skale u wybrzeży zatoki Loch Dunvegan. Jego najstarsza część jest datowana na XIII wiek i obecnie jest on uznawany za najstarszy nieprzerwanie zamieszkały zamek na mapie Szkocji. Od ponad 800 lat jest on domem rodzinnym klanu MacLeod, a od 1933 roku jest udostępniony do zwiedzania.
Zamek Dunvegan przechodził wiele modernizacji na przestrzeni wieków, a ostatnia z nich miała miejsce w latach 1840 – 1850. Za kwotę £8000 przebudowana została zewnętrzna elewacja zamku, nadając twierdzy wiktoriański styl i prestiż. W jego wnętrzach nadal można wyróżnić 5 charakterystycznych skrzydeł, które powstawały na przestrzeni wieków.
Zawartość:
Zamek Dunvegan i Królewska Wizyta
W 1956 w ramach Royal Tour of the Western Isles (Królewska Wizytacja Szkockich Wysp Zachodnich) królowa Elżbieta II odwiedziła wyspę Skye. Królewska wizyta rozpoczęła się w miejscowości Portree, z której kabrioletem kierowanym przez księcia Filipa para pojechała na zamek Dunvegan. Po wizycie rodzina królewska udała się w dalszą podróż jachtem HMY Britannia odwiedzając między innymi wyspę Iona. Królowa była podobno bardzo zauroczona zamkiem oraz ogrodami Dunvegan i każdemu gorąco polecała odwiedzenie tejże rezydencji na wyspie Skye.
Zamek Dunvegan gościł również japońskiego cesarza Akihito, który odwiedził rezydencję klanu MacLeod podczas jednej ze swoich wizyt w Wielkiej Brytanii.
Zwiedzanie zamku Dunvegan
We wnętrzach zamku można znaleźć setki pamiątek i skarbów związanych z klanem MacLeod. Warto tutaj szczególnie zwrócić uwagę na Fairy Flag. Jest to jedwabny sztandar utkany na Rodos lub Syrii w IV wieku. Według legendy posiada on magiczne moce, a wywieszony podczas bitwy przynosi klanowi szybkie zwycięstwo nad wrogiem. Nawet w sytuacjach kiedy przeciwnik jest dużo silniejszy.
W komnatach można również zobaczyć bogatą kolekcję obrazów olejnych, szabli i broni pochodzących z różnych okresów. Warto także zajrzeć do zamkowego lochu i sprawdzić, jakie skrywa on tajemnice i niespodzianki. Wewnątrz zamku jest zakaz robienia zdjęć.
Ogrody zamku Dunvegan
Właściciele Castle Dunvegan mogą się pochwalić prawdopodobnie najładniejszymi ogrodami na wyspie Skye. Powiedziałbym nawet, że jest to oaza wśród górzystego i surowego krajobrazu wyspy. Ogrody mają powierzchnię 5 arów, a ich początek sięga XVIII wieku. Obecnie są one podzielone na 4 części, z których koniecznie trzeba odwiedzić Water Garden (Wodny Ogród). Jest to urocze miejsce, gdzie wśród potoków i mostów możemy podziwiać przepiękne kwiaty, krzewy i drzewa pochodzące z niemal każdego zakątka świata.
Warto również zajrzeć do Walled Garden (Ogród za murem), który w dawnych czasach był miejscem hodowli warzyw dla mieszkańców zamku. Obecnie możemy tutaj znaleźć oczko wodne z liliami oraz szklarnie i muzeum ogrodu.
Wycieczka do kolonii fok
Z przystani znajdującej się przy zamku (tej samej, z której wypływała królowa) można wybrać się na rejs po wodach zatoki Loch Dunvegan. Podczas wycieczki odwiedzicie kolonie fok, a przy odrobinie szczęście bedziecie mieli szansę zobaczyć delfiny, które są częstymi gośćmi w tym regionie Szkocji. Z przystani można również podziwiać, moim zdaniem, najładniejszą panoramę na zamek Dunvegan.
Informacje praktyczne
Zamek Dunvegan jest udostępniony do zwiedzania tylko w sezonie letnim. Swoje drzwi otwiera 1. kwietnia i przyjmuje gości do 15. października. Godziny otwarcia: od 10:00 do 17:30, ostatnie wejście o 17:00. Warto przeznaczyć przynajmniej półtorej godziny na zwiedzanie rezydencji.
Cena biletu dla osoby dorosłej wynosi £14.00, a dla dziecka (5-15 lat) £9.00. Istnieją również bilety rodzine oraz ze zniżką dla studentów i seniorów. Pełną listę biletów znajdziecie na stronie: dunvegancastle.com.
Do Dunvegan Castle najłatwiej jest dojechać samochodem, a jeżeli myślisz o wynajmie auta to polecamy skorzystanie z naszego poradnika Wypożyczalnia samochodów w Szkocji. Na miejscu znajdziecie darmowy parking, trzy sklepy z pamiątkami, kawiarnie i toalety.
Zostaw komentarz