Wyspa Iona to najprawdopodobniej najstarszy kierunek turystyczny na mapie Szkocji. Do znajdującego się na wyspie opactwa podróżowano z Europy już w czasach średniowiecza.
Wyspa Iona mogłaby się wydawać małą i bez większego znaczenia strategicznego wyspą na zachodnim wybrzeżu Szkocji. Jednakże to właśnie tutaj w 563 roku przybył z Irlandii św. Kolumba i wraz z 12 towarzyszami założył pierwszy kościół chrześcijański w Szkocji, opactwo Iona (ang. Iona Abbey). Przez kolejne wieki wyspa była jednym z najważniejszych ośrodków duchownych w zachodniej Europie oraz prawdopodobnie pierwszym kierunkiem turystycznym na mapie Szkocji. W okresie średniowiecza podróżowali tutaj pielgrzymi z Francji, Włoch, Hiszpanii i innych krajów europejskich.
Zawartość:
Atrakcje wyspy Iona
Obecnie Iona przyciąga turystów swoją długą historią oraz bogatą ofertą turystyczną (całkiem sporą jak na taki mały skrawek ziemi). Wyspa ma zaledwie 15 mil długości i 3 mile szerokości i jest każdego roku odwiedzana przez 130 tysięcy turystów, czyli 1083 razy więcej niż ma mieszkańców (Ionę zamieszkuje 120 osób).
Baile Mor to nazwa wioski na wyspie, co możemy przetłumaczyć jako Wielkie Miasto. Uważajcie, aby się nie zgubić w jej skomplikowanym układzie ulic :).
Do atrakcji wyspy poza wspomnianym wcześniej klasztorem możemy zaliczyć malowniczo położone pole golfowe oraz kilka tras pieszych i rowerowych. Jeżeli lubicie wspinaczki to warto jest się wybrać na najwyższą górę wyspy – Dun I (101 m.n.p.m.). Z jej szczytu będziecie mogli podziwiać panoramę na Baile Mor i opactwo Iona, a przy dobrej widoczności można dojrzeć nawet niewielką wyspę Staffa. Kolejny punkt, do którego warto jest się wybrać to Zatoka św. Kolumby (ang. St. Columba’s Bay) na południowym krańcu wyspy. Według legendy, to właśnie tutaj miała przypłynąć łódź z misjonarzami na pokładzie. Warto rozważyć również wędrówkę do malowniczej zatoki Bay at the Back of the Ocean, która znajduje się na zachodnim wybrzeżu.
Na Ionie znajdziecie również agencje turystyczne organizujące wycieczki na wyspę Staffa oraz rejsy podczas których przy odrobinie szczęścia będziecie mogli zobaczyć foki, maskonury, delfiny, wieloryby i rekiny.
Wyspa Iona i cztery kółka
Wjazd samochodów na wyspę jest bardzo ograniczony i dla turystów jest to opcja prawie niedostępna. Wiąże się z uiszczeniem opłaty i podaniem rzetelnego powodu, dla którego będziemy potrzebowali tam samochodu. Jednakże wyspa jest stosunkowo mała i do wszystkich atrakcji można z łatwością dojść pieszo. W pobliżu przystani można znaleźć dwie wypożyczalnie rowerów, dla tych którzy chcieliby zwiedzić wyspę jednośladem.
Jedzenie i noclegi na wyspie Iona
W miejscowości znajdziecie kilka lokalnych restauracji serwujących dania ze świeżo złowionych ryb oraz owoców morza. Polecam spróbować małży (ang. mussels), które pochodzą z porannego połowu i smakują wyśmienicie. Oczywiście jadłodajnie podają również dania mięsne i wegetariańskie.
Iona może pochwalić się bardzo dobrze rozwiniętą bazą noclegową z lokalnym B&B. Na wyspie można znaleźć również kilka apartamentów ze strony Airbnb oraz dwa pola namiotowe. Jeżeli będziecie szukać noclegu to polecam skorzystać z naszej wyszukiwarki noclegi w Szkocji.
Dla fanów obcowania z naturą i spania pod chmurką istnieje możliwość dzikiego biwakowania na wyspie. Więcej szczegółów o spaniu pod namiotem znajdziecie w naszym artykule: Spanie pod namiotem w Szkocji.
Jak dostać się na wyspę Iona?
Iona posiada tylko jedno połączenie promowe, które ma początek w miejscowości Fionnphort na wyspie Mull. Czas przeprawy wynosi około 15 minut, a prom kursuje regularnie w ciągu dnia. Jeżeli będziecie podróżować do Fionnphort samochodem to warto wiedzieć, że parking przy przystani jest płatny, ale skręcając w lewo po wjeździe do miejscowości znajdziecie drugi, który jest bezpłatny. Jest on oddalony o około 10 minut spaceru od portu. Do Fionnphort można dotrzeć również komunikacją miejską, która kursuje na wyspie Mull.
Ile czasu potrzeba na zwiedzenie Iony?
Na zwiedzenie głównych atrakcji, tzn. opactwa i ruin klasztoru wystarczą wam 2-3 godziny. Warto jednak rozważyć pozostanie na wyspie noc, aby poznać w pełni jej zakamarki i poczuć niesamowity klimat tego miejsca oraz atlantyckiego wybrzeża. Dobrym pomysłem jest połączenie zwiedzania Iony z wyspą Staffa. Obie można z łatwością zobaczyć w ciągu jednego dnia.
Zostaw komentarz