Pałac Holyrood to szkocka rezydencja brytyjskiej rodziny królewskiej leżąca milę od zamku w Edynburgu. Pałac jest wciąż używany przez rodzinę królewską, ale można go zwiedzać, kiedy właścicieli nie ma w posiadłości.

Pałac Holyrood w Edynburgu (wł. Palace of Holyroodhouse) to okazała rezydencja, wciąż używana przez królewską rodzinę. Pałac i przyległy do niego park stanowią popularną atrakcję Edynburga i jest chętnie odwiedzany przez turystów. Wewnątrz podziwiać można królewskie komnaty, dzieła sztuki i zabytkowe zdobienia.

Polecamy: przewodnik po Edynburgu z trasami zwiedzania

Pałac Holyrood w miejscu opactwa

Pierwszy Pałac Holyrood powstał w miejscu opactwa Holyrood (Święty Krzyż) w XV, na polecenie króla Jakuba IV. Dzięki niemu królowie Szkocji nie musieli się chować w zamku w Edynburgu – twierdzy na szczycie wzniesienia w centrum miasta, a urzędowali w okazalszej rezydencji milę dalej. Do dawnego zamku wracali jedynie w chwilach niebezpieczeństwa oraz ważnych uroczystości.

Początkowo pałac i opactwo funkcjonowały w tym miejscu jednocześnie, aż do rozwiązania opactwa w czasach reformacji. Sam pałac wielokrotnie w swojej historii podupadał i wracał do świetności, a to za sprawą zawirowań historycznych w Szkocji. Obecnie należy do brytyjskiej rodziny królewskiej. Królowa Elżbieta II zwykle przebywała w nim przez kilka dni w lipcu. W tym czasie obiektu nie można było zwiedzać.

Pierwotnie Holyrood było opactwem założonym w XII w. przez króla Dawida. Powstało milę od zamku w Edynburgu. W XV w. koronowano w opactwie pierwszego króla Szkocji, Jakuba II Stuarta.

Zwiedzając Pałac Holyrood wchodzimy najpierw na dziedziniec zewnętrzny z fontanną z połowy XIX w., a następnie przez zdobiony portal do pałacu, na jego dziedziniec wewnętrzny. Można tu pobrać przewodnik audio, niestety nie ma nagrań w języku polskim. Zwiedzanie budynku rozpoczyna się na Wielkich Schodach, po których wielokrotnie stąpali królowie. Na trasie zwiedzania jest m.in. jadalnia przygotowana do bankietu (wciąż używana, kiedy rodzina królewska jest w pałacu), Sala Tronowa i Salonik Poranny, w którym królowa Elżbieta II spotkała się z papieżem Benedyktem XVI.

Następnie czeka królewska sypialnia, która jednak pełniła rolę pokazową, bo król Szkocji Karol II spał zwykle w innym pomieszczeniu. Dalszy spacer wiedzie przez Wielką Galerię – miejsce bankietów, aż w końcu trafiamy do Wieży Jakuba V, w której znajdowały się pomieszczenia Mari, Królowej Szkotów. Na koniec można jeszcze zobaczyć ruiny dawnego kościoła, które są połączone z bryłą pałacu.

Zwiedzanie Pałacu Holyrood – informacje praktyczne

Zwiedzanie pałacu jest płatne, a wewnątrz niestety nie można robić zdjęć. Obiekt jest czynny różnie, zależnie od pory roku. Wszystkie potrzebne informacje znajdują się na stronie royalcollection.org.uk. Warto zwrócić uwagę, że osobną atrakcją w tym miejscu jest Queen’s Gallery, w której prezentowane są dzieła sztuki z królewskich kolekcji.

Do pałacu można łatwo dojść krótkim spacerem sprzed zamku w Edynburgu. Dojeżdżają tam też linie autobusowe 6 i 35. Warto wiedzieć, że naprzeciwko pałacu znajduje się Parlament Szkocji, którego salę obrad można zwiedzić za darmo.

Na zobaczenie Pałacu Holyrood warto przeznaczyć ok. 1,5 godziny.