Destylarnia Aberfeldy to magiczne miejsce, które zabierze was nie tylko w podróż po destylarni single malt, ale również przedstawi historię i rozwój whisky mieszanej Dewar’s.

Destylarnia Aberfeldy została przez nas odkryta zupełnie przypadkowo, przez wąż do wody w naszym samochodzie, który “zdecydował” pęknąć właśnie w jej pobliżu. Część oczywiście była niedostępna w Szkocji, co spowodowało, że utknęliśmy na szosie A827, na dwie noce. Jednakże blisko naszego postuje znaleźliśmy piękne miejsce na biwak, a o poranku odkryliśmy, że tuż obok znajduje się destylarnia whisky, której jeszcze nie mieliśmy okazji odwiedzić.

Od tego dnia destylarnia Aberfeldy należy do naszych ulubionych na mapie Szkocji, ponieważ zrobiła na nas oszałamiające wrażenie. Visitor centre zostało umieszczone w pomieszczeniach dawnej słodowni oraz suszarni, które są pierwszym etapem w powstawaniu whisky. Obecnie oba procesy są realizowane poza destylarnią. Wnętrze to połączenie tradycji z nowoczesnością, a wszystkie elementy dekoracji skupione są na rodzinie Dewar i jej imperium whisky, którego początki sięgają połowy XIX wieku.

Destylarnia Aberfeldy – historia

Destylarnia Aberfeldy powstała w wyniku dużego popytu na whisky mieszaną (blended whisky), a jej założycielami byli synowie Johna Dewar, który od 1846 roku specjalizował się w produkcji whisky mieszanej. Pod koniec wieku na całym świecie sprzedawało się blisko pół miliona skrzynek jego whisky i aby zapewnić dalszy rozwój firmy w 1898 roku podjęto decyzję o wybudowaniu nowej destylarni.

Za projekt odpowiadali jego synowie John Alexander i Tommy, a miejsce które wybrali pod jej budowę jest poniekąd oddaniem hołdu ich ojcu i założycielowi rodzinnego imperium. To właśnie w tej okolicy, w zagrodzie Shenavail, 3 km za Aberfeldy, w roku 1805 urodził się John Dewar.

Zwiedzanie destylarni Aberfeldy

Destylarnia Aberfeldy jest bardzo często określana jako Dom Whisky Dewar’s (Home of Dewar’s). W jej wnętrzu podczas multimedialnej wycieczki będziecie mieli okazję zgłębić historię rodzinnego imperium Dewarsów. Jednym z elementów ekspozycji jest wiktoriańskie biuro, które jest odwzorowaniem tego, w którym pracowali bracia. Zalecam zajrzeć we wszystkie jego zakamarki i szuflady, ponieważ skrywają one ciekawe informacje na temat gorzelni i rozwoju whisky. Znajdziecie również dawne materiały reklamowe oraz zobaczycie stare filmy o produkcji whisky.

Po zwiedzeniu ekspozycji przewodnik zabierze was do pomieszczeń produkcyjnych, gdzie dokładnie poznacie proces powstawania whisky. Zobaczycie ogromne kadzie, w których zachodzi proces fermentacji oraz miedziane alembiki, które, moim zdaniem, są sercem każdej destylarni.

Destylarnia Aberfeldy, foto: M. Błażejczak

Destylarnia Aberfeldy, foto: M. Błażejczak

Kolejnym etapem będzie zwiedzanie magazynów, w których dojrzewa whisky. W ich wnętrzu dowiecie się w przybliżeniu jakie whisky wchodzą w skład flagowego produktu firmy, Dewar’s White Label. W przybliżeniu, ponieważ pełna kompozycja jest pilnie strzeżona od pokoleń i obecnie jest znana tylko przez master blenderów, tzw. “nosów” odpowiedzialnych za skład wszystkich whisky mieszanych z portfolio firmy. Podobno osoby te nie mogą wspólnie podróżować samolotami, aby w trakcie ewentualnego wypadku tajemnicza receptura nie zginęła razem z nimi.

W tym miejscu dobiega końca podstawowa wycieczka po destylarni Aberfeldy, ale ja gorąco wam polecam wykupienie wycieczki Cask Tasting Tour. W tym etapie zostaniecie zabrani do małego pomieszczenia wśród zmagazynowanych beczek i będzie mieli szansę spróbować whisky single cask. To whisky, która pochodzi tylko z jednej beczki i która nigdy więcej się nie powtórzy. Oczywiście jest ona nalewana prosto z beczki na waszych oczach!

Zazwyczaj w tym miejscu dołączam opis whisky, jej zapach, smak, krótką charakterystykę. Niestety obecnie nie posiadam whisky Aberfeldy w moim barku, a nie zamierzam kopiować opisu z innych stron. Postaram się jednak ten akapit jak najszybciej dla was zaktualizować.

Destylarnia Aberfeldy – informacje praktyczne

Destylarnia Aberfeldy znajduje się w hrabstwie Perthshire przy drodze A827. Najłatwiej jest tutaj dotrzeć samochodem, a jeżeli nie posiadacie własnych czterech kółek w Szkocji to zapraszamy do skorzystania z naszego poradnika: Wypożyczalnia samochodów w Szkocji. Czas dojazdu zarówno z Edynburga jak i Glasgow zajmie niespełna 2 godziny, to ok. 75 mil/120 km.

Destylarnia jest otwarta przez cały rok, a ceny biletów rozpoczynają się od £9.00 z degustacją whisky. Jeżeli będziecie chcieli poczuć magię i smak whisky single cask to będziecie musieli wykupić wycieczkę Cask Tasting w cenie £16.50. Dokładne godziny otwarcia oraz rezerwacje biletów on-line znajdziecie na stronie: dewars.com.

Na miejscu jest sklep z pamiątkami, kawiarnia z drobnymi przekąskami oraz toalety.

PS. Większość zdjęć pochodzi z naszej drugiej wycieczki do destylarni, która miała miejsce zimą, wtedy samochód sprawował się bez problemu :).