Destylarnia Glenturret to najstarsza pracująca destylarnia w Szkocji. Wybudowana w 1775 roku, licencję na produkcję whisky uzyskała w 1826. Obecnie jest to jedna z najczęściej odwiedzanych gorzelni na mapie Szkocji. Każdego roku przybywa tu około 80 tysięcy osób.

Ręcznie robiona whisky

Właściciele destylarni Glenturret starają się, aby proces produkcyjny był jak najbardziej zbliżony do tego z roku 1775. Dowodem na to jest ostatnia działająca w Szkocji otwarta kadź zacierna (mash tun). Dodatkowo brzeczka (wort) w jej wnętrzu jest mieszana ręcznie przez jednego z pracowników gorzelni. Przy odrobinie szczęścia będziecie mogli zobaczyć ten proces na własne oczy podczas wizyty.

Kotka Towser jest najsłynniejszą „pracownicą” destylarni Glenturret. Przez 24 lata służby złapała 23,899 myszy! Jej wyczyn został upamiętniony rzeźbą z brązu oraz wpisem do Księgi Rekordów Guinnessa.

Proces fermentacji w Glenturret trwa 100 godzin, a jego wynikiem jest owocowy charakter whisky. Destylacja w miedzianych alembikach (copper stills) jest również dłuższa niż w innych destylarniach. Dzięki temu charakter whisky Glenturret jest delikatny, a w smaku możemy wyczuć przyjemną słodycz.

The Famous Grouse Experience

Na terenie destylarni znajduje się również wystawa poświęcona whisky mieszanej The Famous Grouse, do której produkcji wykorzystuje się whisky z gorzelni Glenturret. Podczas wycieczki będziecie mogli bliżej poznać jej historię oraz dowiedzieć się, dlaczego stała się jedną z najpopularniejszych whisky na świecie.

Dlaczego The Famous Grouse (Słynna Pardwa) ma przydomek słynna? Zawdzięcza to podobno Królowej Wiktorii, która podczas jednej ze swoich wycieczek do Balmoral Castle i degustacji whisky Grouse miała wypowiedź zdanie: „To tak właśnie smakuje ten słynny Grouse”.

Destylarnia Glenturret – Informacje praktyczne

Destylarnia Glenturret jest otwarta przez cały rok, siedem dni w tygodniu, w następujących godzinach:

  • kwiecień – październik 10:00 – 18:00, ostatni tour 16:30,
  • listopad – marzec 10:00 – 17:00, ostatni tour 15:30.

Zwiedzanie destylarni trwa około godziny, a podstawowy tour, podczas którego poznacie sekrety produkcji i smak Glenturret kosztuje £10.00 od osoby. Ze względu na dużą popularność destylarni zalecam zakupić bilety online na stronie theglenturret.com.

Destylarnia Glenturret znajduje się na obrzeżach miejscowości Crieff. Najłatwiej dotrzeć można tutaj samochodem. Czas podróży zarówno z Edynburga jak i Glasgow powinien zająć około 1 godziny i 15 minut. Jeżeli szukacie informacji o tym jak wypożyczyć samochód w Szkocji, polecam zajrzeć do naszego poradnika Wypożyczalnia Samochodów w Szkocji.

Na terenie gorzelni znajdziecie sklep z pamiątkami, kawiarnię i restaurację oraz toalety. Wycieczkę do Glenturret można w ciekawy sposób połączyć z wizytą w Stirling lub w Loch Lomond National Park.