National Museum of Scotland jest świetną interaktywną atrakcją dla małych i dużych. W jego wnętrzu zgłębimy historię Szkocji oraz odkrycia, które zmieniły świat. Wśród eksponatów znajdziemy m.in. słynną owieczkę Dolly, 12 metrowy szkielet tyranozaura i szczękę największego wieloryba.
National Museum of Scotland czyli Narodowe Muzeum Szkocji jest największym obiektem muzealnym w Edynburgu oraz jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji w mieście. Muzeum znajduje się 15 minut drogi od zamku w Edynburgu, w południowej części Starego Miasta (Chambers St, Edinburgh EH1 1JF). Wystawy muzealne są fenomenalne i można tutaj spędzić naprawdę cały dzień. Muzeum jest podzielone na 6 głównych działów, które w skrócie opisaliśmy niżej.
Zaplanowaliśmy 3 godziny na zwiedzanie tego obiektu, a wyszliśmy po ponad 5! W dodatku i tak nie zwiedziliśmy wszystkich galerii, których jest ponad 30 z nieskończoną liczbą eksponatów.
Zawartość:
National Museum of Scotland – atrakcje:
Grand Gallery
Grand Gallery to wprowadzenie do National Museum of Scotland. To XIX wieczny hol, który swoim kształtem i stylem ma nawiązywać do słynnego Kryształowego Pałacu w Londynie (pałac spłonął w 1936 roku). 4 piętrowa konstrukcja jest największą instalacją muzealną nie tylko w Szkocji, ale również w całym UK. Grand Gallery jest istnym oknem na świat dla zwiedzających. To tutaj znajdziemy czaszkę największego ssaka na świecie, wieloryba – kaszalota spermacetowego (ang. Sperm whale) oraz eksponaty z różnych kultur i zakątków świata.
Discoveries
National Museum of Scotland zaleca rozpocząć zwiedzanie muzeum właśnie od tego miejsca. Jest to ekspozycja opowiadająca historię największych osiągnięć Szkotów i ich ogromny wpływ na świat. Znajdziemy tutaj między innymi najstarszy „kolorowy telewizor” na świecie z 1936 roku, który przetrwał do naszych czasów; wynaleziony przez szkockiego inżyniera John Logie Baird. Jest tu także egipski sarkofag z X wieku przed Chrystusem, który został sprowadzony do Szkocji na przełomie XIX i XX wieku, a od 1907 roku należy do zbiorów muzeum.
Scotland
Scotland to ogromna wystawa, która ciągnie się przez wszystkie osiem poziomów muzeum. Możemy tutaj szczegółowo poznać historię Szkocji na przestrzeni wieków oraz dać się porwać nurtowi jej historii, która jest opowiadana za pomocą prawdziwych zabytkowych przedmiotów, wykonanych dawniej i używanych w Szkocji. Zwiedzanie zalecam zacząć na poziomie -1 w dziale Beginnings i Early People (Początki i Ludzie Pierwotni), a potem przez średniowieczne Kingdom of the Scots (Królestwo Szkotów) do XVIII i XIX wiecznego działu Scotland Transformed (Szkocka Transformacja). W ten sposób poznamy historię przemiany Szkocji w nowoczesne, urbanistyczne społeczeństwo. Następna ekspozycja Industry and Empire opowiada o czasach rewolucji przemysłowej i wielkim imperium brytyjskim. Na ostatnim piętrze znajdziemy wystawę Scotland: A Changing Nation, która opowiada współczesną historię Szkocji w 5 działach: wojna, przemysł, życie codzienne, emigracja i polityka.
Muzeum jest ogromne i posiada wiele zakamarków, dlatego warto wyposażyć się w mapę (również w języku polskim), która jest dostępna zaraz po wejściu. Myśmy oczywiście tego nie zrobili i zapewne dlatego nie trafiliśmy na taras na dachu, z którego rozpościera się piękny widok na Stare Miasto w Edynburgu. Sugerowana cena mapy to £1.
Natural World
Natural World czyli Świat Przyrody to kolejna ogromna ekspozycja w National Museum of Scotland, która zabiera nas w podróż od kosmosu począwszy, a na zagrożonych gatunkach skończywszy. To tutaj znajdziemy kompletny 12 metrowy szkielet tyranozaura, możemy dać buziaka żyrafie czy też porównać naszą wagę do wagi zwierząt żyjących na świecie. Na 3 poziomach obiektu możemy poznać ewolucję Ziemi oraz różnorodność gatunków jakie występują lub występowały na naszej planecie.
Na ostatnim piętrze w Adventure Planet znajduje się centrum edukacyjne dla dzieci, gdzie najmłodsi w sposób interaktywny poznają Ziemię. Można się tutaj przebrać za płetwonurka, który będzie odkrywać głębiny mórz i oceanów oraz wspiąć się na wielkie dębowe drzewo, w którego wnętrzu czeka cała masa niespodzianek.
Moją uwagę przykuło tutaj wielkie terrarium z kolonią mrówek, gdzie możemy zobaczyć przekrój mrowiska oraz podziwiać ich codzienne życie.
Science and Technology
Science and Technology to ogromna wystawa, która zabierze was w interaktywną przygodę do świata techniki i nauki. Ekspozycja jest podzielona na 6 mniejszych wystaw, a zwiedzanie warto zacząć od pierwszego poziomu, gdzie w galerii Explore czeka owieczka Dolly. To słynna owca domowa, która była pierwszym zwierzęciem sklonowanym z komórek somatycznych dorosłego osobnika.
Percy Pilcher to brytyjski lotnik, który 4 lata przed braćmi Wright wzniósł się w powietrze i odbył najdłuższy lot bezsilnikowy w swoich czasach. Przeleciał całe 250 metrów, a w National Museum of Scotland możemy podziwiać jego słynny szybowiec Hank Glider.
Kolejne wystawy zabiorą nas w podróż, w której będziemy mogli zobaczyć jak technika i nauka ewoluowały na przestrzeni wieków. Poznamy historię telekomunikacji oraz nowoczesnych odnawialnych źródeł energii. Moim zdaniem wystawa jest zrobiona naprawdę rewelacyjnie i każdy – czy to mały, czy duży na pewno będzie chciał sprawdzić większość eksponatów i wprawić je w ruch.
World Cultures
Kultury Świata to wystawa, która pozwala poznać zwyczaje ludzi z najdalszych zakątków świata. Ciekawostką jest to, że w National Museum of Scotland możemy znaleźć jedyną w UK wystawę poświęcą kulturze południowego Pacyfiku. Znajdziemy tutaj jedyną w swoim rodzaju łódź wojenną Waka Taua, która prawdopodobnie nigdy nie pływała.
Art, Design and Fashion
Sztuka, Wzornictwo i Moda to ostatnia stała wystawa w National Museum of Scotland, gdzie można zobaczyć jak moda i styl życia zmieniały się na przestrzeni ostatnich wieków.
Millennium Clock czyli zegar milenijny to 10 metrowy spektakularny zegar, który nie tylko odmierza czas ale również przedstawia to co było najlepsze i najgorsze w XX wieku. Zegar jest podzielony na 4 sekcje i każda opowiada inną historię. Zegar bije co godzinę od 11:00 do 16:00 w galerii Discoveries.
Wystawy czasowe i wydarzenia
Żeby nikt nie mówił, że jest to jednorazowa atrakcja to National Museum of Scotland sprowadza ogrom skarbów z całego świata na wystawy tymczasowe oraz organizuje pokazy specjalne. Dlatego warto sprawdzać co jest aktualnie wystawiane; pełen kalendarz znajduje się na stronie: nms.ac.uk.
Narodowe Muzeum Szkocji – godziny otwarcia
National Museum of Scotland otwarte jest przez cały rok w godzinach od 10:00 do 17:00. Jedyny dzień kiedy muzeum jest zamknięte to 25 grudnia, a 26 grudnia i 1 stycznia muzeum jest otwarte od 12:00 do 17:00.
Informacje praktyczne
Wstęp do National Museum of Scotland jest darmowy. W muzeum znajdują się trzy punkty informacyjne, a w głównym holu (ang. Entrance Hall) znajduje się szatnia i sklep z pamiątkami.
Trzy razy w ciągu dnia jest organizowane darmowe zwiedzanie z przewodnikiem. Niestety wszystkie wycieczki z przewodnikiem są prowadzone w języku angielskim.
W budynku znajdziemy trzy punkty gastronomiczne. Balcony Cafe na trzecim poziomie, Museum Brasserie – restauracja typu bistro na poziomie 0 oraz Tower Restaurant na poziomie 5, z której rozpościera się piękna panorama na Stare Miasto w Edynburgu.
Na terenie muzeum jest dostęp do darmowego internetu, a aplikacja Museum Highlights, ułatwia zwiedzanie dzięki interaktywnym mapom i informacjom o głównych eksponatach.
Czas zwiedzania to minimum dwie godziny, a jeśli chcemy z bliska zobaczyć każdy eksponat to może nawet i dwa dni :).
Toalety rozmieszczone są na całej powierzchni muzeum.
Jeżeli zwiedziłeś tę atrakcję Szkocji, koniecznie opisz swoje wrażenia w komentarzu poniżej!
Zostaw komentarz