Jakie show koniecznie trzeba obejrzeć podczas Festiwalu w Edynburgu? Jest nim oczywiście Royal Edinburgh Military Tattoo, fantastyczne widowisko muzyczne.
Spacerując z turystami w sierpniu po zatłoczonych ulicach Edynburga często słyszę pytanie „Mateuszu, jaki show powinniśmy zobaczyć podczas festiwalu?”. Zawsze odpowiadam, że koniecznie muszą zakupić bilety na The Royal Edinburgh Military Tattoo. Jak zapewne zdążyliście zauważyć na zdjęciach, nie jest to wydarzenie związane z tatuażami.
Tattoo to wieczorny hejnał grany w brytyjskiej i amerykańskiej armii. Natomiast The Royal Edinburgh Military Tattoo to wyjątkowy pokaz orkiestr wojskowych, który od ponad 70 lat jest nieodłączną częścią Festiwalu w Edynburgu.
Zawartość:
Historia Royal Edinburgh Military Tattoo
Royal Edinburgh Military Tattoo pierwszy raz odbyło się w 1950 roku i już na premierowym pokazie okazał się sukcesem. Podczas pierwszej edycji odbyło się ponad 20 spektakli, które obejrzało około 100 tysięcy widzów. Wśród nich znalazła się matka Królowej Elżbiety II i jej siostra księżniczka Małgorzata. O jego sukcesie może również świadczyć fakt, że już w kolejnym roku był on transmitowany w BBC, a w 1952 gościł pierwsze grupy z zagranicy. W 2010 na Tattoo wystąpiła również Orkiestra Brygady Podhalańskiej i w tym samym roku królowa Elżbieta II nadał mu tytuł Royal.
The Royal Edinburgh Military Tattoo w dzisiejszych czasach
Sceną The Royal Edinburgh Military Tattoo jest nieprzerwanie od 1950 roku dziedziniec przed edynburskim zamkiem. Widownia może pomieścić jednorazowo 8,800 osób, a spektakle odbywają 6 dni w tygodniu przez niemalże cały sierpień. W sobotę przedstawienie odbywa się dwa razy, a wieczorny show jest zakończony wydłużonym pokazem fajerwerków. Jeżeli masz możliwość to zakup bilety właśnie na sobotnie wieczorne widowisko.
Co można zobaczyć na The Royal Edinburgh Military Tattoo?
Szkocja jest znana na całym świecie ze swojej bogatej kultury, a jej charakterystycznym elementem jest gra na dudach. O dudziarzach ze szkockich pułków wojskowych możemy powiedzieć, że są wizytówką Tattoo i każdego roku setki tysięcy osób z całego świata przyjeżdża zobaczyć ich spektakularny show w Edynburgu.
Dla mnie osobiście najważniejszą częścią koncertu jest jego rozpoczęcie, kiedy to niemal setka dudziarzy i bębniarzy wychodzi przez wrota zamku na scenę. Doświadczenie z tym związane jest nie do opisania i trzeba je koniecznie przeżyć osobiście.
The Lone Piper, czyli Samotny Dudziarz to kolejny wyjątkowy element The Royal Edinburgh Military Tattoo. Nagle na dziedzińcu gasną wszystkie światła, zapada głęboka cisza i jeden reflektor oświetla The Lone Piper na zamkowych murach. Jest to moment niezwykle chwytający za serce, bo jego gra ma być alegorią o osobach, które odeszły z tego świata.
Historia The Lone Piper jest bardzo ciekawa i związana z brytyjską Rodziną Królewską. Pozycja ta została pierwszy raz powołana do życia w 1843 przez królową Wiktorię. Miał on pełnić rolę jej prywatnego budzika i każdego ranka grać pod oknami monarchini. Tradycja ta jest kontynuowana przez króla Karola III i Samotnego Dudziarza możemy zobaczyć codziennie o 9 rano pod oknami władcy. The Lone Piper zakończył również uroczystości związane z pogrzebem Królowej Elżbiety II.
Poza Szkotami na Tattoo można zobaczyć najlepsze orkiestry z British Armed Forces z Anglii, Walii i Północnej Irlandii. Ponadto w koncercie uczestniczą zespoły z Europy, obu Ameryk, Australii i innych zakątków świata.
Na The Royal Edinburgh Military Tattoo nie brakuje również elementów szkockiej sztuki ludowej, w tym tańce ceilidh.
Informacje praktyczne
Tattoo odbywa się każdego roku w sierpniu i trwa przez cały miesiąc. Bilety najlepiej jest kupić z wyprzedzeniem, aby uniknąć rozczarowania po przyjeździe do Edynburga. Godziny koncertów oraz ceny biletów znajdziecie na stronie edintattoo.co.uk.
Ceny biletów zależą od lokalizacji miejsca na widowni. Osobiście polecam zakupić miejsca w sektorach od 4 do 13. Jeżeli natomiast będziecie w Edynburgu na przełomie lipca i sierpnia to jest możliwość zakupu biletów za połowę ceny na próbę generalną. Jedyna różnica od normalnego show jest taka, że pomiędzy muzykami można zobaczyć fotoreporterów. Wejściówki można zakupić 2-3 tygodnie przed oficjalnym rozpoczęciem na stronie organizatora.
Jeżeli planujecie wybrać się na wieczorny show to polecam cieplej się ubrać. Natomiast jeżeli jest on w drugiej połowie sierpnia to warto wyposażyć się również w koc.
Zostaw komentarz