Jeżeli pragniesz odkryć historię i zwyczaje mieszkańców wyspy Skye, musisz odwiedzić skansen Skye Museum of Island Life. Sprawdź z nami, co skrywa jego wnętrze.

Wizyta w Skye Museum of Island Life jest obowiązkowym punktem wycieczki dla osób, które pragną zgłębić historię życia mieszkańców wyspy Skye. Muzeum, a dokładnie skansen to kompleks siedmiu tradycyjnych chat krytych strzechą (thatched houses). W dawnych latach były one nieodłącznym elementem krajobrazu szkockiej prowincji. Obecnie można je znaleźć niemalże tylko w muzeach, a Skye Museum jest prawdopodobnie najlepszym z nich.

Skye Museum of Island Life – szkocki skansen na wyspie

Skye Museum zostało otwarte w 1965 roku z jedną chatą mieszkalną. Od tego momentu wioska rozrosła się do siedmiu unikatowych chat, z których największą jest The Old Crofthouse. W jej wnętrzu ukryte są trzy pomieszczenia: dwie sypialnie i kuchnia. Sercem domostwa jest kominek z płonącym torfem, który jest naturalnym paliwem na wyspie.

Torf jest również wykorzystywany do suszenia słodu w destylarni Talisker. Dzięki niemu whisky ma charakterystyczny zapach, który można porównać do dymu z kominka opalanego torfem.

Największym pomieszczeniem w chacie jest sypialnia dzieci, a pokój odpoczynku rodziców znajduje się na tyłach domostwa. Podczas zwiedzania należy koniecznie zwrócić uwagę na bogate wyposażenie, które jest niemalże w 100% oryginalne. Dzięki temu wizyta w chacie pozwala poczuć klimat i atmosferę XIX-wiecznego domostwa.

Skye Museum of Island Life, wyspa Skye. Foto: M. Błażejczak

Skye Museum of Island Life, wyspa Skye. Foto: M. Błażejczak

Życie mieszkańców wyspy Skye kręciło i kręci się nadal w dużej mierze wokół owiec. Dlatego w wiosce nie mogło zabraknąć domu tkacza (Weaver’s Cottage), w którego wnętrzu można zobaczyć ponad stuletnie krosno! Ponadto warto zajrzeć do starej kuźni, stajni i Ceilidh House. Ceilidh w języku galickim oznacza małe spotkanie w gronie przyjaciół i rodziny. Ceilidh House były swego rodzaju świetlicami, w których mieszkańcy wioski spotykali się wieczorami w celach kulturalnych. To wokół nich kręciło się nocne życie na wyspie przed nadejściem ery pubów.

Skye Museum jest wspaniałą atrakcją dla małych i dużych podróżników, a oryginalne wyposażenie zaciekawi każdego. Muzeum znajduje się w północnej części wyspy, na półwyspie Trotternish przy drodze A855. Jest to świetne miejsce na odpoczynek podczas road tripu na wyspie Skye.

Informacje praktyczne

Skansen jest otwarty od poniedziałku do soboty od 9:30 do 17:00 (ostatnie wejście o 16:30). Skye Museum of Island Life jest otwarte tylko w miesiącach letnich, od Wielkanocy do końca września. Wstęp dla osoby dorosłej kosztuje £3.00, a dla dzieci wieku szkolnym £0.50. Jest to naprawdę mało za to, co można tam zobaczyć. Na miejscu znajduje się darmowy parking, toaleta oraz dobrze wyposażony sklep z pamiątkami.

Do muzeum najłatwiej i najszybciej można dojechać samochodem. Znajduje się ono 19 mil na północ od Portree, z którego kursuje bezpośredni autobus. Jeżeli szukasz informacji o wypożyczeniu samochodu w Szkocji to zajrzyj do naszego poradnika Wypożyczalnia samochodów w Szkocji.