Święta w Szkocji to czas bardzo szczególny dla Szkotów, do którego niektórzy zaczynają się przygotowywać już na początku jesieni, a czas celebrowania i zabawy trwa przez cały grudzień.

Aktualnie Boże Narodzenie w Szkocji to wielka zabawa przez cały grudzień, ale czy było tak od zawsze? Po szkockiej reformacji w XVI wieku John Knox przestrzegał, że obchodzenie świąt w obecnej formie nie jest zgodne z naukami kościoła protestanckiego. Za jego nauką w roku 1640 zgromadził się tzw. „szkocki parlament reformacyjny”, który zabronił oficjalnie obchodzenia świąt Bożego Narodzenia, a 25 grudnia był normalnym dniem pracy, aż do roku 1958! Największy przełom w powrocie do obchodzenia Świąt nastąpił w latach wiktoriańskich, kiedy to królowa Wiktoria zaczęła wyprawiać oficjalne królewskie Święta i propagowała rodzinne obchodzenia Gwiazdki. Z tego okresu pochodzą również słynne i używane do dzisiaj christmas cracker.

Święta w Szkocji rozpoczynają się wraz z oficjalnym zapaleniem świątecznych dekoracji w miastach, które ma miejsce w drugiej połowie listopada. Jest to połączone z pokazem fajerwerków, a miasta takie jak Edynburg czy Glasgow co roku prześcigają się w pomysłach na to, które zorganizuje lepsze show. Wstęp jest darmowy, ale w przypadku Glasgow trzeba się zarejestrować na stronie miasta w celu otrzymanie wejściówki. W roku 2017 wszystkie wejściówki były już wybrane na początku września! W Edynburgu taka rejestracja nie jest wymagana.

Święta w Szkocji – jarmarki bożonarodzeniowe

Wraz z oficjalnym zapalaniem światełek otwierają się jarmarki bożonarodzeniowe, które przyciągają tysiące turystów. Do największych należy oczywiście jarmark w Edynburgu, który znajduje się w Princess Street Garden oraz na ulicach Nowego Miasta w Edynburgu. Możemy tutaj skosztować tradycyjnych świątecznych przysmaków oraz napić się grzanego wina lub cydru. Rozczarowani będą ci, którzy szukają tradycyjnych szkockich potraw. Szybciej kupicie tu francuskie fondue, hiszpańskie churros czy niemieckie bratwurst. Poza jedzeniem znajdziecie również stoiska z ozdobami świątecznymi i pomysłami na prezenty świąteczne.

Oczywiście, jak to bywa z zimowym jedzeniem, jest ono najczęściej bardzo tłuste, dlatego po posiłku warto się wybrać na lodowisko w celu spalenia nagromadzonych kalorii. Poza lodowiskiem, na najmłodszych czeka mini lunapark, a dla starszych, olbrzymia karuzela łańcuchowa z której możecie podziwiać wspaniałą panoramę Edynburga.

Jarmark bożonarodzeniowy w Glasgow jest niestety dużo mniejszy niż w Edynburgu, a to za sprawą gęstej zabudowy miasta. Jednak mimo wszystko również tutaj daje się poczuć charakterystyczny klimat świąt i można posmakować przysmaków z różnych zakątków świata.

Święta w Szkocji to również szereg świątecznych lunchów, obiadów oraz zabaw, które odbywają się przez cały grudzień. Tradycją jest, że zakład pracy organizuje takie wydarzenie dla swoich współpracowników – tzw. Christmas night out.

Co się jada na święta w Szkocji?

Finałem tej całej grudniowej zabawy jest Christmas Day przypadający 25. grudnia, kiedy to Szkoci spotykają się w gronie rodzinnym przy świątecznym obiedzie i obdarowują się prezentami. Do tradycyjnych potraw możemy zaliczyć indyka, pieczone na gęsim tłuszczu ziemniaki, brukselkę i… na tym chyba koniec. A ze słodkości skosztować można dojrzewający przez 9 miesięcy Christmas Pudding nasączony rumem lub whiskey. Reszta tak naprawdę zależy od indywidualnych upodobań, ale muszę przyznać że świąteczny stół wygląda tutaj dużo skromniej niż w Polsce.

Drugi dzień Świąt czyli 26. grudnia to tak zwany boxing day, czyli rozpoczęcie czasu wielkich wyprzedaży. Niektóre sklepy otwierają się tego dnia dużo wcześniej niż zwykle, a przed wejściem do nich ustawiają się olbrzymie kolejki. Oczywiście w dobie internetu są one coraz mniejsze, ale nadal można spotkać dużą grupę zwolenników tych poświątecznych zakupów.

Święta w Szkocji kończą się bardzo szybko i większość dekoracji w domach znika jeszcze przed nadejściem nowego roku. Podobno jedna z tradycji mówi, że w nowy rok należy wejść czysto i schludnie, a choinka i świąteczne ozdoby są wspomnieniem minionego. Hogmanay, czyli Sylwester, obchodzony jest równie hucznie jak w Polsce, zwłaszcza w dużych miastach. Jego obchody trwają od 30. grudnia do 1. stycznia włącznie, ale to już temat na kolejny artykuł: Sylwester w Szkocji.