Zamek w Edynburgu to według wielu najwspanialsza szkocka twierdza. Wzniesiony na skale był w przeszłości wielokrotnie atakowany, a dzisiaj pozwala przenieść się w czasie do dawnej Szkocji oraz zobaczyć cały Edynburg.

Zamek w Edynburgu (Edinburgh Castle) stoi na wzgórzu w centrum miasta i jest nierozerwalnie związany z historią Szkocji. Zamek w tym miejscu stał już w XII wieku pod władaniem króla Dawida I, ale pierwsze ufortyfikowania obronne powstały już 2 tys. lat temu. Za czasów wspomnianego króla zbudowano na terenie twierdzy stojącą do dzisiaj i uważaną za najstarszy budynek w mieście, kaplicę św. Małgorzaty.

Zobacz także: Edynburg przewodnik – trasy zwiedzania i opisy atrakcji!

Rolę królewskich rezydencji edynburski zamek pełnił do XVII w. Następnie zajmowało go głównie wojsko, a garnizonem jest on do dzisiaj. Zamek można zwiedzać niemalże przez cały rok i warto to zrobić, bo jest to najważniejsza atrakcja miasta oraz najchętniej odwiedzana spośród płatnych atrakcji Szkocji.

Zamek w Edynburgu, foto: M. Błażejczak

Foto: M. Błażejczak

Zamek w Edynburgu atrakcją dla każdego

Zamek w Edynburgu zajmuje cały szczyt wzgórza, na którym go wybudowano. Na terenie otoczonym grubym murem znajduje się wiele budynków, pełniących różne funkcje. Są tu muzea, wystawy broni, na dziedzińcu stoją armaty, jest też kawiarnia i sklepik, a nawet cmentarz dla zwierząt. Żeby zwiedzić to wszystko trzeba przeznaczyć około połowy dnia. Podczas krótkiej wizyty w zamku warto chociaż pospacerować po dziedzińcu, obejrzeć panoramę Edynburga i zwiedzić dekoracyjne królewskie komnaty, skarbiec z insygniami oraz więzienie.

Po lewej i prawej stronie głównej bramy wejściowej do zamku w Edynburgu stoją rzeźby dwóch ważnych postaci Szkocji. To William Wallace i Robert Bruce upamiętnieni w filmie Mela Gibsona – Braveheart.

Najciekawsze atrakcje zamku w Edynburgu to:

  • Pałac królewski, w którym znajdują się m.in. szkockie insygnia koronacyjne oraz Kamień Przeznaczenia (Stone of Destiny). Berło i korona, które można oglądać w pałacu posłużyły do koronacji Marii Stuart w 1543 r. Warto dodać, że Mary, Queen of Scots miała wtedy zaledwie 9 miesięcy. Z kolei na Kamieniu Przeznaczenia od wieków koronowano szkockich królów. W krainie, gdzie wszystko zbudowane jest z kamienia, taka pamiątka ma ogromne znaczenie. W XIII w. kamień został wywieziony przez króla Edwarda I z Anglii, który chciał podkreślić tym samym, że Szkocja powinna być pod jego panowaniem. Niektórzy twierdzą, że zwrócony w XX w. kamień nie jest wcale tym oryginalnym.
  • Wielka Aula – pomieszczenie o czerwonych ścianach wykorzystywane podczas ważnych ceremonii królewskich.
  • Stanowiska ogniowe z zabytkowymi armatami, w tym Mons Meg – ogromną armatą ważącą 6 ton, przy której chętnie fotografują się turyści.
  • National War Museum, w którym na wystawie znajduje się polski mundur oraz polskie ordery.
  • kaplica św. Małgorzaty z XII w.
  • Scottish National War Memorial, w którym upamiętniono szkockich żołnierzy poległych w czasie Wielkiej Wojny (I wojna św.) oraz później.
  • Zamkowe więzienia.

Z edynburskiego zamku codziennie o godz. 13 oddaje się salwę armatnią One o’Clock Gun. Dzisiaj to atrakcja turystyczna, ale dawniej pomagała ustalić właściwą godzinę.

Zwiedzanie Zamku w Edynburgu

Zamek jest czynny codziennie z wyjątkiem 25 i 26 grudnia. Godziny otwarcia różnią się w zależności od sezonu. Od 1 kwietnia do 30 września to 9:30 – 18 (ostatnie wejście o godz. 17), a od 1 października do 31 marca to 9:30 – 17 (ostatnie wejście o godz. 16). Bilet wstępu dla osoby dorosłej od 1 kwietnia 2023 kosztuj £19,50 online / £22,00 na miejscu, dla dziecka (5-15) £11,40 online / £13,20 na miejscu oraz dla osób pow. 60 roku życia £15,50 online / £17,60 na miejscu. Dla posiadaczy karty Explorer Pass wstęp jest darmowy.

Gdzie kupić bilety?

Bilety najlepiej jest zakupić online na stronie zamku ponieważ są one limitowane. Obiekt jest bardzo ważną atrakcją, więc odwiedza go mnóstwo turystów i często wszystkie bilety są wyprzedane. Mając bilety kupione online z QR code przechodzi się od razu do wejścia na dziedziniec. W dodatku cena biletu online jest niższa.

W cenie biletu jest przewodnik (zwiedzanie w grupach), ale można także za niewielką opłatą wypożyczyć audio przewodnik i zwiedzać we własnym tempie.

Strona internetowa zamku: edinburghcastle.scot