Aberdour Castle to prawdopodobnie najstarszy zamek w Szkocji, który przetrwał do naszych czasów. Położony on jest w malowniczej miejscowości Aberdour u wybrzeży zatoki Forth w Kingdom of Fife.

Zamek w Aberdour (Aberdour Castle) powstał na przełomie XI i XII wieku, a ukryty wewnątrz dwupoziomowy hall house jest datowany na rok 1100 i jest uznawany za najstarszą część zamku. W kolejnych wiekach zamek był stopniowo rozbudowywany, dzięki czemu możemy podziwiać jak architektura i styl zmieniały się w poszczególnych latach. Warto wyposażyć się w przewodnik, który dokładnie opisuje etapy rozbudowy oraz różnice w architekturze. We wschodniej części zamku znajdziemy oryginalne malowidła na suficie z XVI wieku.

Ogrody w Aberdour Castle

Aberdour Castle posiada dwa ogrody. Od południowej strony znajduje się piękny ogród tarasowy, u podnóża którego rośnie sad z 1690 roku. Został on poddany rekultywacji w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Jest to idealne miejsce na piknik po skończeniu zwiedzania.

Na przełomie lata i jesieni pracownicy zamku zachęcają zwiedzających do zbierania jabłek w sadzie, które świetnie nadają się na zimowe przetwory lub lokalny apple pie.

Niestety na tarasach nie znajdziemy już kwiatów ani krzewów. Zostały one przeniesione do ogrodu znajdującego się na wschód od zamku, gdzie możemy podziwiać lokalną faunę i florę.

Doocot lub pigeon house

Zamek w Aberdour został również wyposażony w gołębnik (z ang. doocot lub pigeon house). Budowla pochodzi z XVI wieku i była w stanie pomieścić około 600 gniazd. Gołębie należały do jednych z najbardziej wykwintnych dań w tamtym okresie, a na ważne przyjęcia pod nóż trafiało nawet 200 ptaków. Do dzisiaj potrawy z gołębi znajdują swoje miejsce w menu wielu lokalnych restauracji.

St Fillan’s Church

Zwiedzając Aberdour Castle warto również zajrzeć do małego normandzkiego kościółka St Fillan’s Church, który znajduje się zaraz obok zamku. Kościół pochodzi z początków XII wieku i jak to w Szkocji bywa jest zbudowany z kamienia. Przez setki lat był rozbudowywany, a w jego wnętrzu możemy zobaczyć charakterystyczne dekoracje oraz poczuć klimat średniowiecznej świątyni. Kościół jest udostępniony do zwiedzania przez cały dzień poza nabożeństwami. Wstęp jest darmowy, ale warto zostawić trochę drobnych na fundusz utrzymania i remontu kościółka.

Zwiedzanie Aberdour Castle

Od 1 kwietnia do 30 września zamek jest czynny codziennie od 9:30 do 17:30. W okresie zimowym od 1 października do 31 marca, zamek jest zamknięty w czwartki i piątki, a w pozostałe dni tygodnia można go zwiedzać w godzinach od 10:00 do 16:00.

Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje £6.00, dla seniorów (60+) £4.80 oraz dzieci (5-15) £3.60. Dzieci do 5 roku życia mają wstęp darmowy. Dla posiadaczy karty Explorer Pass wstęp jest darmowy.

Na zwiedzanie zamku w Aberdour wraz z St Fillan’s Church trzeba sobie zarezerwować dobrą godzinę. Po zwiedzaniu warto wybrać się na spacer na plażę Silver Sands oraz klify, które doprowadzą nas do portu w Aberdour. W miejscowości znajdziemy kilka kawiarenek i restauracji, idealnych na lunch lub obiad po intensywnym zwiedzaniu.

Jak dostać się do Aberdour?

Z Edynburga najwygodniej będzie wziąć pociąg ze stacji kolejowej Waverley lub Haymarket. Czas podróży pociągiem wynosi około 35 minut. Stacja kolejowa w Aberdour znajduje się zaraz u podnóża zamku.

Jeżeli podróżujecie samochodem to warto się tutaj zatrzymać na krótkie zwiedzanie podczas wycieczki do St Andrews lub East Neuk, jako że wszystkie atrakcje są w tym samym kierunku.