Odkryj uroki jednej z najpiękniejszych dolin w Szkocji. To Glen Etive, która swoim unikatowym krajobrazem przyciąga turystów i filmowców z całego świata.

Czytając przewodniki o Szkocji dowiesz się, że najładniejszą doliną w Szkocji, którą koniecznie trzeba zobaczyć jest Glen Coe. Też tak długo myślałem, ale moja opinia zmieniła się po odkryciu przepięknej doliny Glen Etive, która nomen omen znajduje się tuż obok Glen Coe.

Ze szkoły pamiętam, że po angielsku dolina to valley. Jednak w Szkocji na doliny mówi się glen, a słowo valley jest używane tylko sporadycznie. Prawdopodobnie tylko dla amerykańskich turystów.

Czymże zachwyca Glen Etive i dlaczego jest moim zdaniem dużo ciekawsza od Glen Coe? Po pierwsze, trafia tutaj dużo mniej turystów, a o azjatyckich wycieczkach w autokarach można praktycznie zapomnieć. Zawdzięczamy to wąskiej, jednopasmowej drodze, która prowadzi przez dolinę oraz niezbyt zachęcającemu początkowi (wiele osób zawraca tutaj, bo myślą zapewne, że nic ciekawego ich nie spotka). Jednakże po przejechaniu kilku mil oczom ukazują się jedne z najpiękniejszych widoków w Highlandach, które są drugim powodem, dla którego warto tutaj zajrzeć o każdej porze roku.

Glen Etive Road

Droga prowadząca przez dolinę nazywa się Glen Etive Road, ale przez Szkotów bardzo często jest nazywana drogą donikąd (road to nowhere). Ma ona długość około 12 mil / 19 km, a na jej końcu znajduje się zatoka morska Loch Etive. Jest to bardzo dobre miejsce na biwak, a więcej o spaniu pod namiotem przeczytasz w naszym artykule: Spanie pod namiotem w Szkocji.

Czas potrzebny na przejechanie doliny w jedną stronę to około 40 minut. Trasę można podzielić na trzy etapy. Pierwszy to droga wzdłuż rzeki The River Etive, która zalicza się do jednej z najtrudniejszych dla kajakarzy górskich. Drugi etap, prowadzi przez las i na tym odcinku trzeba w szczególności używać na dzikie zwierzęta żyjące w okolicy. Przy odrobinie szczęście można spotkać tutaj sarny i jelenie, które w miesiącach zimowych schodzą w ten rejon z gór na zimowisko. Trzeci etap to droga do zatoki Loch Etive, przy której znajduje się parking. Ten odcinek jest świetnym miejscem na piknik lub wspomniany wcześniej biwak.

Glen Etive w filmach

Glen Etive gościła również gwiazdy wielkiego ekranu, a jej scenerię możemy podziwiać w klasycznym już filmie Braveheart z Melem Gibsonem oraz w Skyfall. To właśnie za sprawą filmu o przygodach tajnego agenta Jej Królewskiej Mości zrobiło się w ostatnich latach głośno o dolinie. W Glen Etive powstała scena, w której James Bond (Daniel Craig) wraz z M (Judi Dench) podróżują do rodzinnego domu Bonda. Niestety na trasie nie ma żadnej informacji, gdzie dokładnie był kręcony film. Pomocne mogą być współrzędne geograficzne, które z łatwością można wpisać chociażby do mapy Google: 56°37′10.31″N 04°55′51.23″W.

Dodam jeszcze tylko, że film był kręcony jesienią i aby poczuć klimat z produkcji, najlepiej jest się tutaj wybrać właśnie tą porą lub wczesną wiosną. Latem dolina wygląda zupełnie inaczej, jest zielona, a krajobraz trudny do porównania z tym jesienno – wiosennym.

Wędrówki w Glen Etive

Glen Etive jest również świetnym miejscem na krótkie i długie wędrówki. Chociaż sam nigdy nie miałem okazji spacerować po tutejszych górach, to zdjęcia jakie można znaleźć w internecie z tego miejsca sprawiają, że prawdopodobnie wkrótce się tam wybierzemy na trekking. Pełną listę szlaków znajdziesz na stronie: walkhighlands.co.uk.

Jak znaleźć Glen Etive?

Zjazd do doliny Glen Etive jest na drodze A82, a współrzędne geograficzne tego miejsca to 56°39’14.5″N 4°51’41.2″W. Przy zjeździe znajduje się drogowskaz. Czas dojazdu autem z Edynburga powinien wynieść około 2 godzin i 45 minut, a z Glasgow niespełna 2 godziny. Jeżeli szukasz informacji o tym jak wypożyczyć samochód w Szkocji, zapraszamy do skorzystania z naszego poradnika i wyszukiwarki wypożyczalni: Wypożyczalnia samochodów w Szkocji.

W miesiącach zimowych podczas dużych opadów śniegu dolina może być nieprzejezdna.