Doune Castle to zamek jakich dużo w Szkocji, jednakże to on właśnie zachwycił producentów serialowych hitów. W tym artykule dowiesz się, jakie produkcje mamy na myśli.

Zamek Doune (Doune Castle) to majestatyczna średniowieczna twierdza położona u zbiegu potoku Ardoch i rzeki Teith. Obecnie jest to jeden z najczęściej odwiedzanych zamków w Szkocji, a to za sprawą dwóch wielkich amerykańskich produkcji, które powstały w jego murach. Zanim jednak opiszę wam znaczenie zamku w obecnej popkulturze, zapraszam na wycieczkę w czasie i zapoznanie się z historią Doune Castle.

Historia Doune Castle

Zamek Doune pochodzi z XIV wieku, jednakże archeolodzy znaleźli dowody na to, że pierwsza fortyfikacja powstała już w czasach rzymskich. Znajdował się tutaj rzymski fort, który był zapewne jednym z najdalej wysuniętych na północ. Jak wiadomo z lekcji historii, Rzymianom nigdy nie udało się podbić terenów obecnej Szkocji.

Doune Castle był siedzibą Roberta Stewarta, Pierwszego Księcia Albany, który był  nazywany Niekoronowanym Władcą Szkocji. Przydomek swój zawdzięczał zrządzeniu losu, a dokładnie kontuzji starszego brata, króla Roberta III, w wyniku której władca stał się politycznie słaby i fizycznie niedołężny. Aby zapewnić ciągłość władzy i stabilność kraju Robert sprawował władzę przez kolejne dwa lata jako Gubernator Szkocji.

Albany jest to tytuł nadawany młodszym męskim potomkom w szkockich rodzinach królewskich, w późniejszych czasach również brytyjskich. Nazwa nawiązuje do słowa Alba, które w języku gaelic znaczy Szkocja.

W latach 1424-1603 Zamek Doune był jednym z kilku oficjalnych zamków korony w Szkocji. Nie uchodził on za wygodną twierdzę, jak zamek w Stirling, czy zamek w Edynburgu, ale wysokie mury, których wysokość przekracza 12 metrów, dawały bezpieczne schronienie na wypadek ataku.

Warto również dodać, że to co możemy podziwiać w obecnych czasach to prawdopodobnie tylko połowa średniowiecznego zamku Doune. „Prawdopodobnie” ponieważ historycy nie są do końca zgodni, czy druga połowa została zniszczona w niewyjaśnionych okolicznościach, czy też może nigdy nie została ukończona.

Zamek Doune jako plan filmowy

Na początku wspomniałem, że na terenie zamku powstały produkcje filmowe, do których możemy zaliczyć seriale Outlander i Gra o Tron, ale przed nimi w Doune Castle nakręcony został przezabawny, kostiumowy film Monty Python i Święty Graal. Sceny powstawały zarówno na dziedzińcu jak i we wnętrzu zamku, a głos, który dzisiaj można usłyszeć w słuchawkach audio-przewodnika należy do Terry Jones’a – aktora oraz współreżysera filmu.

Doune Castle, foto: M. Błażejczak

Doune Castle, foto: M. Błażejczak

Z kolei w serialu Outlander Doune Castle to zamek Leoch, czyli siedziba klanu MacKenzie. Twierdzę można podziwiać w niemalże każdym odcinku pierwszego sezonu i to zarówno jako XVIII wieczny dom Columa MacKenzie oraz XX wieczne ruiny przed przeniesieniem się Clair w czasie.

W Grze o Tron zamek gościł w pierwszym sezonie i był pierwszą scenerią do Winterfell, rodowego zamku Starków i stolicy Północy. Można go zobaczyć w pilotażowym odcinku.

Doune Castle – informacje praktyczne

Zwiedzanie zamku Doune jest możliwe przez cały rok. Jest on otwarty w następujących godzinach:

  • 1 kwietnia – 30 września: 9:30 – 17:30,
  • 1 października – 31 marca: 10:00 – 16:00.

Na zwiedzanie zamku warto przeznaczyć około 40 minut, a ostatni turyści są wpuszczani 30 minut przed zamknięciem. Ceny biletów wyglądają następująco:

  • osoba dorosła £9.00,
  • student/senior 60+ £7.20,
  • dziecko (5-15) £5.40,
  • Explorer Pass bezpłatnie.

Doune Castle jest oddalony zaledwie 15 minut jazdy autem od Stirling i może być świetnym uzupełnieniem jednodniowej wycieczki z Glasgow lub Edynburga w ten region Szkocji.

Najłatwiej można tutaj dotrzeć samochodem, a jeżeli nie posiadasz własnych czterech kółek w Szkocji to skorzystaj z naszego poradnika: Wypożyczalnia Samochodów w Szkocji. Można tutaj również dojechać bezpośrednim autobusem linii 59 z dworca autobusowego w Stirling.

Na miejscu jest darmowy parking, toalety oraz sklep z pamiątkami. Przy zamku nie ma punktu gastronomicznego, ale tuż obok znajduje się miejscowość Doune gdzie są puby i restauracje serwujące lokalne przysmaki.

Dla fanów whisky dodam, że nieopodal znajduje się destylarnia Deanston, gdzie można zwiedzić gorzelnię i poznać zasady produkcji szkockiej.