Kilt Rock i Mealt Falls to atrakcje Wyspy Skye, które są wyjątkowym prezentem od Matki Natury dla Szkotów. W pięknym widoku ukryła ona tu jeden z symboli Szkocji.

Zapewne pierwszym miejscem, które zaplanowałeś odwiedzić na Wyspie Skye jest majestatyczny The Old Man of Storr w północnej części wyspy, na półwyspie Trotternish. Jednakże wyspa ma dużo więcej do zaoferowania. Chociażby nadmorskie klify Kilt Rock i wodospad Mealt Falls, które znajdują się niespełna 9 mil na północ od „Starego Człowieka”.

Kilt Rock

Kilt Rock to zjawiskowe klify o kształcie plisowanego kiltu. Niektórzy twierdzą, że ich forma jest zbliżona nawet do szkockiego tartanu czyli tzw. szkockiej kraty. Ja jakoś nie mogłem dostrzec tego drugiego porównania, ale może dlatego, że nie wypiłem whisky podczas zwiedzania destylarni Talisker – to minus bycia kierowcą na wycieczce.

Tartan to tkanina z owczej wełny o kraciastym wzorze w różnych kolorach. Od XIX wieku tartany stały się symbolem klanów i każdy z nich posiadał swój zastrzeżony wzór.

Kilt Rock jest stworzony z 90 metrowych bazaltowych kolumn, które podobnie jak wyspa Staffa powstały w wyniku wybuchu wulkanu ponad 50 milionów lat temu.

Mealt Falls

Natura postanowiła nas jednak rozpieścić podwójnie w tym miejscu, bo poza wspaniałymi klifami możemy tutaj zobaczyć wodospad Mealt Falls. 60 metrowa kaskada spadająca do samego oceanu sprawia, że wizyta staje się jeszcze większym przeżyciem, a turyści nie mogą wyjść z zachwytu nad pięknem szkockiej przyrody.

Jako ciekawostkę dodam, że podczas silnych wiatrów woda z wodospadu bardzo często nie dociera do skalnego wybrzeża. Zostaje ona zdmuchnięta przez wiatr i moczy turystów na pobliskim tarasie widokowym.

Kilt Rock i Mealt Falls – informacje praktyczne

Kilt Rock i Mealt Falls znajdują się 15 mil na północ od Portree i będą one świetnym uzupełnieniem wycieczki po północnym wybrzeżu Wyspy Skye. Na zobaczenie klifów i wodospadu wystarczy 15 minut, ponieważ darmowy parking znajduje się tuż obok punktu widokowego. Oczywiście warto spędzić tu więcej czasu, zwyczajnie patrząc na te wspaniałe miejsca i zachwycając się nimi.