Neist Point to miejsce dla osób kochających ocean, klify i wspaniałe widoki. Jeżeli zaliczasz się do nich, to nie możesz pominąć tej atrakcji na wyspie Skye.

Neist Point to latarnia morska na wyspie Skye, ale nie jest to zwykła latarnia. Przez wielu Szkotów, fotografów i podróżników jest uważana za jedną z najładniej położonych latarni na świecie, a już na pewno w Szkocji. Znaleźć ją można w najdalej wysuniętym na zachód punkcie wyspy, u stóp bazaltowego klifu, gdzie czuwa nad bezpieczeństwem przepływających statków od 1909 roku.

Neist Point jest miejscem niezwykle malowniczym. Z jednej strony możemy podziwiać wyżynny krajobraz Skye, który zwieńczony jest stromymi klifami opadającymi w zimne wody oceanu Atlantyckiego. Podobnie jak the Old Man of Storr jest to jedno z ulubionych miejsc fotografów na wyspie.

Neist Point – malownicza latarnia morska na wyspie Skye

Neist Point znajduje się na końcu jednopasmowej drogi, około 12 mil od zamku Dunvegan, który jest najstarszym nieprzerwanie zamieszkałym zamkiem w Szkocji. Na końcu trasy znajduje się mały parking, z którego rozpoczniecie waszą wędrówkę do latarnii. Na początek polecam udać się na prawo od parkingu (płn-zach), aby zobaczyć najbardziej rozpoznawalny widok na Neist Point – latarnię morską u stóp wielkiego bazaltowego klifu nad brzegiem oceanu.

Neist Point podobnie jak The Quiraing gościł również na dużym ekranie, a dokładnie w filmie 47 Roninów, gdzie odgrywał rolę… japońskiego wybrzeża.

Kolejnym etapem będzie wędrówka do samej latarni. Ze znalezieniem szlaku nie powinno być problemu ponieważ jest tylko jeden. Jak już wcześniej wspomniałem, latarnia została otwarta w 1909 roku i do 1990 roku była obsługiwana przez latarników. W latach 90-tych ubiegłego wieku została zautomatyzowana i nie wymaga już stałego zespołu na miejscu. Budynki przeszły w prywatne ręce, a inwestorzy próbowali w ich wnętrzu urządzić mały hotel. Niestety projekt zakończył się niepowodzeniem i obiekt jest obecnie opuszczony.

Neist Point, wyspa Skye w Szkocji. Foto: M. Błażejczak

Neist Point, wyspa Skye w Szkocji. Foto: M. Błażejczak

Długość trasy wynosi około 2,2 kilometra i warto zarezerwować około 1,5 godziny na zwiedzenie. Dla osób lubiących biwak jest to również ciekawa lokalizacja na nocleg pod namiotem w Szkocji, a zachody słońca w tym miejscu uchodzą za najładniejsze na wyspie Skye.

Neist Point jest oddalony o około 33 mile od Portree, a pokonanie tej trasy powinno wam zająć około półtorej godziny. Wydaje się długo, ale po drodze czekają dziesiątki pięknych widoków i zapewne nie raz zatrzymacie się, aby zrobić kilka zdjęć. Do tego prowadzi tam wąska jednopasmowa droga, a więc radzę uważać z prędkością ponieważ o wypadek tutaj nie trudno.

Niestety nie dojeżdża tutaj komunikacja miejska, a jeżeli szukacie samochodu do wypożyczenia w Szkocji to polecam skorzystać z naszego poradnika: Wypożyczalnia samochodów w Szkocji. W Portree, Edynburgu i Glasgow znajdziecie zorganizowane wycieczki, w których programie zapewne będzie opisywana przez nas atrakcja. Jednakże polecam wynająć auto i odkryć sekrety wyspy z naszym przewodnikiem!