Oban to szkockie miasteczko zapewniające wspaniałe widoki, znakomite jedzenie i jedyną w swoim rodzaju whisky. Leży na zachodnim wybrzeżu Szkocji i przyciąga wielu turystów.
Historia współczesnego Oban zaczęła się w roku 1794 kiedy to Hugh and John Stevenson w małej zatoczce postanowili założyć destylarnię whisky Oban. Jedną z najstarszych, ale i zarazem jedną z najmniejszych destylarni w Szkocji. Projekt ten przyciągnął wiele kolejnych inwestycji, co spowodowało że Oban z małej wioski rybackiej stało się najważniejszym miastem w regionie. Wspomniana wcześniej destylarnia jest istnym sercem miasteczka, natomiast jej wysoki komin stanowi charakterystyczny element panoramy okolicy.
Oban po galicku An t-Òban, oznacza „małą zatokę”, co dokładnie opisuje umiejscowienie miasta. Znajduje się ono bowiem w małej zatoczce zatoki Firth of Lorn.
Warto jednak wiedzieć, że ludzie docierali tutaj już dużo wcześniej. Na północnych przedmieściach znajdują się ruiny zamku Dunollie, którego historia sięga ponad 1000 lat wstecz, a najstarsze ślady osadnictwa w tym regionie pochodzą z epoki brązu – czyli II wieku przed narodzeniem Chrystusa!
Zawartość:
Zwiedzanie Oban
Największą atrakcją Oban jest wspomniana wcześniej destylarnia whisky, której smak i zapach zachwyca smakoszy na całym świecie. Będąc w mieście polecam również wspiąć się na dwa punkty widokowe. Pierwszy z nich to Pulpit Hill, z którego będziecie mogli podziwiać panoramę miasta oraz portu.
Drugim miejscem jest McCaig’s Tower, czyli tak zwana „korona Oban” lub „koloseum”. Nazwy te zawdzięcza swojemu charakterystycznemu okrągłemu kształtowi, który może przypominać rzymskie koloseum lub koronę. Budowla została wzniesiona w roku 1897 przez lokalnego bankiera Johna Stuart McCaig, a celem jej powstania było zapewnienie pracy lokalnym kamieniarzom. Miała też stać się pomnikiem rodziny McCaig. Obecnie jest to piękny taras widokowy, z którego możemy podziwiać wspaniałą panoramę na sąsiadujące wyspy.
Warto również wybrać się na zamek Dunollie, który znajduje się niecałe pół godziny spacerem z centrum miasta. Na zwiedzenie Oban wystarczy wam zapewne pół dnia, ale dzięki dobrze rozwiniętej bazie turystycznej warto wykorzystać je jako miejsce bazowe do zwiedzania innych atrakcji w regionie.
Gateway to the Isles
Oban to również bardzo ważny port w okolicy, który łączy stały ląd Szkocji z wyspami Hebrydów Wewnętrznych i Zewnętrznych. To właśnie z Oban większość turystów wyrusza na odkrywanie piękna i tajemnic takich miejsc jak wyspa Mull, Iona, Ulva czy Staffa. Znajdziecie tam takich przedstawicieli szkockiej fauny jak na przykład czerwone jelenie (red deer), wydry (otter), orła przedniego (golden eagle), orła bielika (white-tailed eagle), foki (atlantic grey i common seals), maskonury (puffin), a przy odrobinie szczęścia nawet walenie, delfiny i rekiny. Zapewniam, że jest to tylko niewielki ułamek dzikiej natury, którą można tam podziwiać.
Z miasta dopłyniemy również na wyspę Barra, która posiada jedyne na świecie lotnisko z pasem startowym na plaży.
Co i gdzie jeść w Oban?
Oban jest bardzo często nazywane Szkocką Stolicą Owoców Morza (Seafood Capital of Scotland), więc będąc w mieście koniecznie musicie ich spróbować. Świetnym miejscem gdzie podają świeże i tanie owoce morza jest Oban Seafood Hut Bar. Jest to niepozorna zielona budka, która znajduje się tuż obok terminalu portowego.
Drugim miejscem, które wam polecam jest restauracja Coast oferująca świetne dania lokalnej kuchni i to również w bardzo przystępnych cenach. Restauracja znajduje się na George Street, głównej ulicy miasta. Poza tym, w mieście znajdziecie dziesiątki barów fish and chips, które serwują świetną lokalną rybę z frytkami.
Noclegi w Oban
W Oban znajdziecie szeroką gamę noclegów od tanich hosteli, poprzez świetnej jakości B&B, jak i wysokiej klasy hotele. Polecam jednak zatrzymać się w jednym z lokalnych B&B i dzięki temu mieć możliwość poznania okolicznych mieszkańców i ich zwyczajów. Jeżeli szukasz noclegów w Szkocji to możesz zajrzeć do naszego poradnika: noclegi w Szkocji.
Jak dojechać do Oban?
Oban jest oddalone od Edynburga o około 130 mil / 210 km, a przejechanie tej odległości samochodem zajmie około 3,5 godziny. Z Glasgow jest nieco bliżej ponieważ będzie musieli pokonać niecałe 100 mil / 160 km, co powinno zająć około 2,5 godziny. Samochód jest również – moim zdaniem, najlepszym środkiem transportu, ponieważ daje możliwość zobaczenia innych atrakcji czekających po drodze. Łatwo i szybko możesz wypożyczyć auto na naszej stronie.
Do Oban kursuje również bezpośredni pociąg ze stacji Glasgow Queen Street. Podróż nim będzie trwała nieco ponad 3 godziny, a podczas niej będziecie mogli podziwiać niesamowite widoki szkockich gór. Edynburg nie posiada bezpośredniego połączenia kolejowego z Oban, dlatego w pierwszej kolejności będziecie musieli dojechać do Glasgow. Cała podróż zajmie około 4 godzin i 15 minut.
Ciekawostką jest to, że w Oban znajduje się również lotnisko, na przykład dla tych, którzy chcieliby przylecieć tutaj własnym samolotem. Regularne rejsy z lotniska Oban odbywają się tylko na wspomniane wcześniej wyspy.
Do miasteczka dojedziecie również autobusem, jednakże nie polecam tej formy transportu, bo na krętych szkockich drogach będzie to mało przyjemne.
Czy też organizujecie wycieczki w te rejony Szkocji?