W Scone Palace koronowani byli najwięksi władcy Szkocji, w tym znany na całym świecie szekspirowski Makbet. Nie pomiń tej atrakcji będąc w okolicy!

Scone Palace to jedna z najważniejszych atrakcji hrabstwa Perthshire, a to za sprawą wydarzeń historycznych które się tutaj odbywały. W 838 roku w Scone Priory (klasztor Scone) był koronowany pierwszy król zjednoczonej Szkocji, Kenneth MacAlpin. To on ustanowił tradycję, że wszyscy kolejni władcy Szkocji muszą być koronowani w Scone na kamieniu Stone of Scone lub Stone of Destiny (obie nazwy są poprawne i używane na przemian, możemy je przetłumaczyć jako Kamień Scone i Kamień Przeznaczenia). W sumie 38 królów Szkocji było koronowanych w Scone, a do najważniejszych możemy zaliczyć Roberta the Bruce, Charlesa II oraz Makbeta.

Makbet w Scone Palace

Właśnie dzięki temu ostatniemu, a może bardziej za zasługą Williama Szekspira, Scone Palace jest tak chętnie odwiedzany przez turystów z całego świata. To tutaj na wzgórzu the Moot Hill był koronowany Makbet, a historia szekspirowskiej tragedii odbywa się krótko przed tym wydarzeniem.

Na szczycie wzgórza koronacyjnego znajdziecie małą kaplicę oraz replikę Stone of Destiny. Niestety do naszych czasów nie przetrwały żadne zabudowania ze średniowiecznego klasztoru, a oryginalny kamień w 1296 został skradziony przez króla Anglii Edwarda I. Kamień Przeznaczania przez 700 lat był przechowywany w opactwie Westminsterskim w Londynie i dopiero w  roku 1997 wrócił do Szkocji. Obecnie możemy go podziwiać w skarbcu na zamku w Edynburgu.

Scone Palace prywatną rezydencją

Scone Palace, który znajduje się tuż obok the Moot Hill, został wybudowany w XII wieku i kompletnie przebudowany w XIX wieku w luksusowy gregoriański dwór. Takim pozostał  po dni dzisiejsze. Cała posiadłość od ponad 400 lat należy do rodziny Mansfield, która posiada tam swoje prywatne apartamenty. Dlatego też tylko część pałacu jest udostępniona do zwiedzania.

Będąc w Scone Palace trzeba koniecznie spróbować słodkich bułeczek Scone, które podobno właśnie tutaj smakują najlepiej. Nie znalazłem niestety informacji, które by pokazywały powiązanie pałacu z tym brytyjskim słodkim przysmakiem.

Wnętrze Scone Palace skrywa wiele pamiątek związanych z właścicielami posiadłości oraz władcami Szkocji i Wielkiej Brytanii, którzy odwiedzili lub byli związani w jakiś sposób ze Scone. Do ciekawszych artefaktów możemy zaliczyć hafty Mary Queen of Scots, które powstały podczas jej odsiadki w więzieniu w Loch Leven Castle. Poza tym będziecie mieli szansę zobaczyć pokój królowej Wiktorii, w którym zatrzymała się podczas jednej ze swoich wypraw do Balmoral Castle. Pałac jest bardzo bogato wyposażony i warto zanurzyć się w jego wnętrzu i poczuć ten niesamowity klimat szkockiego dworu.

Ale Scone Palace to nie tylko pałac i wzgórze koronacyjne. Wokół posiadłości roztacza się ogromny park z dziesiątkami ścieżek i roślinnością z różnych zakątków świata. Świetną atrakcją jest labirynt, w którym z łatwością można się zgubić, bo droga do wyjścia może nie być tak oczywista jak można by tego oczekiwać. Na najmłodszych czeka „czaderski” plac zabaw, a dla głodnych miejsce piknikowe tuż obok parkingu.

Będąc w Scone Palace zapewne rzucą się wam w oczy wszechobecne pawie, które dodają charakteru całej posiadłości. Ciekawostką jest to, że każdy z nich nosi imię po jednym z monarchów szkockich. Z kolei vis a vis parkingu znajdziecie polankę, na której pasą się przesympatyczne szkockie krowy – Highland Cattle.

Informacje praktyczne

Scone Palace jest otwarty przez cały rok, trzeba jednak pamiętać, że w okresie zimowym od 1 listopada do 31 marca jest otwarty tylko w piątki, soboty i niedziele. Plusem zimowego zwiedzania jest darmowy wstęp do parku, a dokładne godziny otwarcia wraz z cenami znajdziecie pod adresem scone-palace.co.uk.

W Scone Palace są toalety, a pałacowa restauracja / kawiarnia z przyjemnością nakarmi i napoi was lokalnymi przysmakami. Dla fanów pamiątek czeka mały sklepik, a jeżeli szukacie czegoś więcej niż standardowe zwiedzanie to warto sprawdzić listę specjalnych wydarzeń, które odbywają się w Scone Palace. Znajdziecie je na stronie, której link jest wyżej.

Jak dojechać do Scone Palace?

Scone Palace znajduje się 2 mile na północ od Perth, a od Edynburga jest oddalony o około 45 mil – czyli półtorej godziny jazdy samochodem. Auto jest również najlepszym środkiem transportu. Z łatwością możesz je wypożyczyć na naszej stronie. Jeżeli będziecie podróżować z Glasgow to czeka na was trasa o długości około 60 mil, ale ponieważ większość trasy pokonuje się autostradą, czas podróży jest podobny jak z Edynburga.

Scone Palace to wyjątkowa atrakcja na jednodniową wycieczkę z Edynburga lub Glasgow. Można ją w ciekawy sposób połączyć ze zwiedzaniem miasta Perth oraz Stanley Mills – wiktoriańskiej fabryki włókienniczej napędzanej przez prąd rzeczny.