National Museum of Flight to wspaniała atrakcja koło Edynburga, która pozwala odkryć historię lotnictwa oraz jedynego w swoim rodzaju naddźwiękowego samolotu Concorde.
National Museum of Flight (Narodowe Muzeum Lotnictwa) znajduje się na terenie starej bazy RAFu East Fortune z czasów II wojny światowej. Wizyta w tym miejscu to świetna przygoda dla całej rodziny, podczas której można poznać historię lotnictwa od czasów I wojny światowej do chwili obecnej. W kolekcji muzeum znajdują się wspaniałe maszyny lotnictwa zarówno cywilnego jak i wojskowego, a największą atrakcją jest tzw. szkocki Concorde.
Zawartość:
Zwiedzanie National Museum of Flight
Muzeum zwiedza się indywidualnie, a większość eksponatów jest ukryta wewnątrz hangarów. To dzięki temu National Museum of Flight jest atrakcją, którą można z łatwością zwiedzać przy każdych warunkach atmosferycznych, bo pogoda w Szkocji potrafi być bardzo kapryśna. Warto dodać, że na miejscu funkcjonuje Airfield Explorer, czyli mini kolejka która przewozi turystów pomiędzy wystawami.
Military Aviation hangar
Military Aviation hangar (Hangar Lotnictwa Wojskowego) to hangar, w którego wnętrzu można podziwiać wystawę poświęconą lotnictwu wojskowemu. Znajdziecie tutaj między innymi legendarnego Spitfire oraz odrzutowiec pionowego startu Harrier jump jet, który został wykorzystany w filmie o przygodach Jamesa Bonda W obliczu śmierci (1987).
W Military Aviation hangar można osobiście porównać fotel pilota z czasów I wojny światowej i fotel z myśliwca z drugiej połowy XX wieku.
W kolekcji muzeum znajduje się również najszybszy samolot II wojny światowej, Messerschmitt Me 163 Komet. Ten niepozorny samolot rozpędzał się do prędkości blisko 1000 km/h! Jednakże jego krótki zasięg (niespełna 100 kilometrów) sprawił, że nie odegrał on znaczącej roli w walce, a alianci z łatwością mogli ominąć lotniska, na których stacjonował.
Civil Aviation hangar
Civil Aviation hangar (Hangar Lotnictwa Cywilnego) to wystawa poświęcona samolotom cywilnym, użytkowanym w celach prywatnych oraz komercyjnych. Jeden z ważniejszych eksponatów to Britten-Norman Islander, który jest w produkcji nieprzerwanie od 1965 roku i uznaje się go za najbardziej wszechstronny brytyjski samolot. W National Museum of Flight można go podziwiać w barwach szkockiego pogotowia ratowniczego (Scottish Ambulance Service).
The Concorde Experience
The Concorde Experience to trzeci i moim zdaniem najważniejszy hangar w National Museum of Flight, a wszystko za sprawą słynnego Concorde, który stoi w jego wnętrzach. Jest to maszyna o numerze seryjnym G-BOAA (Golf – Bravo Oskar Alfa Alfa). Alfa Alfa, bo tak potocznie nazywany był szkocki Concorde, był pierwszym samolotem tego typu, który wszedł do czynnej służby. Jego dziewiczy rejs odbył się na trasie Londyn – Bahrajn 21 stycznia 1976 roku, a w całej swojej służbie odbył 8064 lotów. Najsłynniejszą trasą Concorde był lot z Londynu do Nowego Jorku. Podróż trwała poniżej 4 godzin i wybierając lot w godzinach porannych można było zjeść dwa śniadania tego samego dnia. Pierwsze przed 10:30 w Londynie, czyli tuż przed startem samolotu oraz drugie, o 9:35 w Nowym Jorku, czyli zaraz po jego wylądowaniu.
Concorde był bardzo popularnym środkiem transportu wśród gwiazd filmu, muzyki i celebrytów. Do grona jego wielbicieli zalicza się również królowa Elżbieta II, która podróżując Concordem zawsze zajmowała miejsce 1A.
Concorde, którego możemy podziwiać w National Museum of Flight brał udział w pokazowym przelocie podczas otwarcia Szkockiego Parlamentu w 1999 roku. Krótko po tym wydarzeniu miała miejsce katastrofa w Paryżu w 2000 roku, która jest uznawana za jedną z głównych przyczyn wycofania Concordów ze służby w 2003 roku.
Ponad 2,5 miliona osób podróżowało Concordem, a w czasie jego lotów zostało otwartych ponad 1,000,000 szampanów! Każdy pasażer po przebytym locie otrzymywał certyfikat, że podróżował z prędkością przekraczającą dźwięk.
W National Museum of Flight poza podziwianiem Concorda z zewnątrz, można zajrzeć do jego środka i zobaczyć jak wygląda przedział pasażerski, toalety, miejsce pracy stewardes oraz kokpit pilotów. Dla osób, które chcą odkryć w pełni historię tej wspaniałej maszyny dostępny jest przewodnik audio z komentarzami byłego pilota Concorda Jocka Reida (tylko w języku angielskim).
Fantastic Flight
Fantastic Flight to miejsce, gdzie interaktywnie można poznać zasady lotnictwa. Jest to miejsce obowiązkowe do odwiedzania zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, chociaż ja, 30-latek, również bardzo dobrze się tam bawiłem. Poza poznaniem podstawowych zasad aeronautyki można tutaj min. w profesjonalny sposób puszczać papierowe samoloty oraz spróbować wylądować aeroplanem na symulatorze.
National Flight Museum – informacje praktyczne
National Flight Museum jest otwarte przez cały rok w następujących godzinach:
- sezon letni od 1 kwietnia do 31 października, codziennie od 10:00 do 17:00,
- sezon zimowy od 1 listopada do 31 marca, tylko w soboty i niedziele od 10:00 do 16:00.
Cena biletu dla osoby dorosłej wynosi £12,50, a dla dziecka w wieku od 5 do 15 lat £7,50. Istnieją również bilety rodzinne oraz ze zniżką dla seniorów i studentów, a pełen wykaz znajdziecie na stronie: nms.ac.uk.
National Flight Museum jest oddalone od centrum Edynburga o 22 mile (35 km), a od Glasgow o 68 mil (109 km). Najlepszym środkiem transportu z obu miast jest samochód, który możesz wynająć za pomocą naszego poradnika Wypożyczalnia Samochodów w Szkocji.
Niestety nie ma bezpośredniego połączenia z Edynburga do muzeum komunikacją miejską i jedyną opcją jest podróż autobusem do North Berwick lub Haddington, skąd możemy przesiąść się na autobus do National Museum of Flight. Trzeba jednak pamiętać, że połączenie to funkcjonuje tylko w okresie letnim.
Na zwiedzenie Muzeum Lotnictwa warto przeznaczyć minimum 2 godziny, chociaż z łatwością można tutaj spędzić dużo więcej czasu (ja byłem ok. 4 godz.). Dobrym pomysłem jest połączenie zwiedzania muzeum z wizytą w destylarni Glenkinchie oraz na zamku Tantallon Castle. Dzień polecam zakończyć w urokliwej miejscowości North Berwick, gdzie z łatwością znajdziecie knajpki i restauracje ze smakowitym lokalnym jedzeniem.
Na terenie muzeum jest sklep z pamiątkami, kawiarnia oraz toalety. Wystawa w większości miejsc przystosowana jest do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne.
Zostaw komentarz