Royal Botanic Garden to jeden z wielu darmowych parków w Edynburgu. Rosną tu kwiaty, krzewy i drzewa z niemal każdego zakątka świata. Jest to świetne miejsce na spacer i relaks od zatłoczonego miasta o każdej porze roku.
Royal Botanic Garden Edinburgh, czyli Królewski Ogród Botaniczny w Edynburgu został założony w 1670 roku w Holyrood Park. W 1820 roku przeniesiono go do obecnej lokalizacji, blisko Starego i Nowego Miasta Edynburga. To nieco ponad 30 minut spacerem spod zamku w Edynburgu.
Zawartość:
Royal Botanic Garden – Królewski Ogród w Edynburgu
Królewski Ogród Botaniczny w Edynburgu jest świetnym miejscem na odpoczynek od dosyć głośnego i pełnego ludzi centrum Edynburga (zwłaszcza podczas Fringe Festival). Sam ogród jest podzielony na mniejsze i większe ogrody, które mają za zadanie przenieść Was do różnych zakątków świata.
Chinese Hillside
Kiedy dowiedziałem się, że w Edynburgu znajduje się największa kolekcja chińskich roślin na świecie to nie mogłem uwierzyć. Chinese Hillside, czyli Chińskie Wzgórze to jedna z części Ogrodu Botanicznego w Edynburgu poświęcona roślinom z „państwa środka”. Miejsce to uwiodło mnie swoim klimatem, a bogactwo roślin azjatyckich pozwoliła na chwilę przenieść się w czasie do Letniego Pałacu w Pekinie. Miałem okazję zwiedzić go podczas podróży koleją transsyberyjską.
Scottish Heath Garden
Jeżeli nie będziecie mieli okazji pojechać na szkocką prowincję to koniecznie musicie zajrzeć do tego ogrodu w Royal Botanic Garden Edinburgh. Scottish Heath Garden, czyli Szkocki Ogród Wrzosowy z 1935 roku, ma za zadanie jak najlepiej przedstawić szkocką prowincję i piękno dzikiej natury. Znajdziemy tutaj rośliny z niemal każdego zakątka Szkocji, a w sezonie letnim możemy podziwiać cudowne kwiaty popłochu pospolitego, czyli thistle – narodowego kwiatu Szkocji.
Scottish thistle jest bardzo często błędnie tłumaczony jako oset. Thistle to kwiat narodowy Szkocji, a najstarszy order Szkocji nosi jego imię. W St Giles Cathedral znajduje się kaplica jemu poświęcona.
The Rock Garden
Mimo mojej wielkiej miłości do Szkocji i dalekiej Azji to jednak The Rock Garden (Ogród Skalny) jest moją ulubioną częścią Royal Botanic Garden of Edinburgh. Znajdziemy tutaj ponad 5000 roślin pochodzenia alpejskiego, a wąskie ścieżki, bardzo często ze stromym podejściem pozwolą choćby przez chwilę poczuć, jakbyśmy pokonywali wysokie szlaki Alp.
Queen Mother’s Memorial
Queen Mother’s Memorial, powstał żeby uhonorować życie Królowej Matki, która zmarła w wieku 101 lat w 2002 roku, 4 lata przed oficjalnym otwarciem ogrodu przez jej córkę, królową Elżbietę II i jej męża Księcia Edynburga. W centralnej części, możemy podziwiać „rosnący” labirynt, w którym to zapewne za kilka lat będziemy mogli urządzić sobie świetną zabawę w chowanego.
Victorian Temperate Palm House
Victorian Temperate Palm House, czyli olbrzymia palmiarnia z czasów wiktoriańskich. Powstała w 1858 roku i należy do najwyższych swojego rodzaju w całym UK. Jest to chyba najczęściej fotografowana część ogrodu botanicznego. Wejście do pierwszej części palmiarni jest darmowe, jednak żeby zwiedzić resztę oraz olbrzymie szklarnie musimy zakupić bilet wstępu. W szklarniach znajdziemy bogactwo roślin z terenów „nieco” bardziej tropikalnych niż Szkocja i moim zdaniem warto wydać parę funtów.
Poza opisanymi powyżej ogrodami w Royal Botanic Garden Edinburgh znajdziecie wiele innych mniejszych lub większych atrakcji, ale do przedstawienia ich wszystkich zabrakłoby mi czasu, a Was zapewne zanudziłbym już w połowie artykułu. Dlatego gorąco polecam wybrać się na podbój ogrodu botanicznego w Edynburgu, by zagubić się w jego bogatej roślinności, która prezentuje się pięknie o każdej porze roku.
Informacje praktyczne
The Royal Botanic Garden Edinburgh jest po części darmową atrakcją na mapie Edynburga – zakup biletu jest wymagany jedynie do zwiedzenia szklarni. Na terenie ogrodu znajdują się trzy miejsca gastronomiczne. Znajdziecie tutaj również mały sklepik ogrodniczy z roślinnością, pamiątkami oraz centrum informacyjne na temat działalności ogrodu w Edynburgu i na świecie. Toalety umieszczone są przy punktach gastronomicznych oraz przy wejściu do palmiarni.
Po wejściu warto się wyposażyć w darmową mapę, na której zaznaczono najważniejsze atrakcje oraz infrastrukturę ogrodu.
The Royal Botanic Garden Edinburgh nie posiada własnego parkingu, dlatego samochód trzeba zostawić na ulicy. Większość parkingów ulicznych w okolicy jest płatna, więc nie zapomnijcie wykupić biletu w parkometrze. Chyba, że przyjechaliście tutaj w niedzielę, kiedy to parkingi w poblizu ogrodu są darmowe.
Uwaga: piknikowanie z grillem oraz własnym jedzeniem jest w ogrodzie zabronione! Oczywiście nikt nas nie wyrzuci jeśli zjemy sobie na trawce własną kanapkę i popijemy soczkiem. Zakazem objęte są duże pikniki z grillem, które są bardzo często organizowane w parkach przez mieszkańców w okresie letnim.
Dokładne godziny otwarcia i ceny biletów do szklarni znajdziecie na stronie: rbge.org.uk.
Bardzo lubię to miejsce, można świetnie wypocząć i poprzebywać wśród zieleni. Bardzo podoba się mi kącik z roślinami naskalnymi, a i skamieniały pień drzewa również zrobił na mnie wrażenie. Nie mogę się doczekać wiosny, kiedy wegetacja w końcu ruszy na dobre. Zdecydowanie warto zwiedzić!