Szkocja śladami Outlandera to nasz pomysł na tematyczne zwiedzanie Szkocji. Znajdziecie tu najważniejsze informacje o tym, jak zaplanować wycieczkę do Szkocji śladami serialu Outlander.

Jeżeli jesteś fanem lub fanką serialu Outlander i planujesz wycieczkę do Szkocji to bardzo dobrze trafiłeś/aś. W poniższym tekście znajdziesz wiele przydatnych wskazówek jak zaplanować wyprawę do miejsc, gdzie powstawał serial. Na początek jednak akapit wprowadzania dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z Claire i Jamie.

Zobacz również: Szkocja śladami serialu The Crown

Outlander – wyjątkowy serial o Szkocji

Pierwszy sezon Outlandera został wyemitowany w 2014 roku i od pierwszych odcinków okazał się on wielkim sukcesem. Widzowie na całym świecie pokochali jego bohaterów, a piękne szkockie krajobrazy i przystojni oraz niezwykle waleczni Szkoci w kiltach nadali mu niepowtarzalnego charakteru.

Tytuł Outlander tłumaczymy jako Obca, co nawiązuje do losów głównej bohaterki i jej niespodziewanego przybycia do XVIII-wiecznej Szkocji.

Na przestrzeni kolejnych lat powstało 5 sezonów serialu, a w 2020 roku mają rozpocząć się zdjęcia do 6 części. Trzeba jednak wspomnieć, że historia Claire i Jamiego jest dużo starsza niż amerykańska produkcja telewizyjna. Jej początki sięgają lat 90-tych XX wieku, a dokładnie roku 1991, kiedy to Diana Gabaldon wydała pierwszą książkę z serii Outlander. Obecnie składa się ona z 8 części i to nie koniec, bo autorka potwierdziła, że pracuje nad kolejną książką o tytule „Go Tell The Bees That I am Gone”.

Zwiastun 1. sezonu z komentarzami od reżysera i aktorów:

Szkocja śladami Outlandera

Oglądając serial Outlander możemy podziwiać piękne krajobrazy Szkocji i jej wyjątkowe zamki oraz usłyszeć niepowtarzalny szkocki akcent – polecam oglądać z napisami. Widząc to wszystko można mieć wrażenie, że wycieczka Szkocja śladami Outlandera będzie kilkudniową wyprawą, bo akcja serialu toczy się głównie w odległych Highlandach, Inverness czy Fort William.

Zamek Lallybroch. Foto: M. Błażejczak

Zamek Lallybroch. Foto: M. Błażejczak

I tutaj mam dla was niespodziankę. Większość scen do serialu nie powstała w ich oryginalnych lokalizacjach. Ekipa filmowa gościła najczęściej w południowej Szkocji, w okolicy Glasgow i Edynburga. I tak na przykład odległe Inverness to miejscowość Falkland, a twierdza w Fort William to Blackness Castle nad zatoką Forth. Również ukryty w szkockich górach zamek Lallybroch to tak naprawdę Midhope Castle znajdujący się na przedmieściach Edynburga.

Poniższa mapa przedstawia wszystkie miejsca, w których kręcony był serial Outlander. Do każdej dodałem krótki opis, w którym sezonie można dane miejsce zobaczyć i jakie sceny z produkcji tam powstawały. Dodatkowo na niebiesko zaznaczyłem miejsca, które są opisane na naszym blogu.

Przeglądając mapę zapewne zauważyliście, że niektóre szkockie budynki i plenery zostały wykorzystane do przedstawienia miejsc w Ameryce i Francji. Świetnym przykładem jest Uniwersytet w Glasgow, który na potrzeby filmu “zamieniono” w Harvard, a Katedra w Glasgow to szpital L’Hopital w Paryżu.

W tym miejscu chcę was gorąco zachęcić do odwiedzenia tego największego miasta w Szkocji, które bardzo często jest pomijane przez turystów. Ma ono nietuzinkowy klimat i historię. Trzeba tylko wiedzieć jak dobrze zaplanować wycieczkę, a w tym pomoże wam nasz przewodnik po Glasgow.

Szkocja Śladami Outlandera – jak podróżować?

Mimo że większość atrakcji jest stosunkowo blisko Edynburga i Glasgow to jednak wiele z nich znajduje się na uboczu i bardzo często bez dostępu do publicznego transportu. Dlatego polecam wam wypożyczyć samochód w Szkocji. Dzięki niemu łatwo i szybko dotrzecie do wybranych przez was atrakcji, a jazda samochodem w Szkocji jest dużo przyjemniejsza niż w Polsce. Głównie dzięki wysokiej kulturze jazdy i uprzejmości innych kierowców.

Podczas zwiedzania Glasgow w jeden dzień zobaczysz m.in. uniwersytet w Glasgow. Foto: M. Błażejczak

Uniwersytet w Glasgow. Foto: M. Błażejczak

Również jazda po lewej stronie nie jest aż taka straszna, jak może się wydawać. Jeżeli jednak masz obawy to polecam wypożyczyć auto z automatyczną skrzynią biegów. Będziecie wtedy mogli w pełni skupić się na jeździe. Cztery kółka z łatwością wypożyczycie na naszej stronie w zakładce Wypożycz auto. Dokonując rezerwacji na naszym blogu pomagasz również w jego rozwoju, ponieważ drobna prowizja trafi wtedy do naszego podróżniczego budżetu. Cena dla ciebie nie ulega zmianie.

Plan wycieczki

Na blogu znajdziecie również gotowy plan zwiedzenia na Jednodniową i Trzydniową wycieczkę śladami serialu Outlander. Linki na końcu artykułu.

Falkland, foto: M. Błażejczak

Falkland, foto: M. Błażejczak

Kiedy podróżować?

Od połowy kwietnia do końca czerwca – to moim zdaniem najlepszy okres na zwiedzanie Szkocji. Jest to czas przed największym szczytem turystycznym, którego zwieńczeniem jest sierpniowy Festiwal w Edynburgu. Ciekawą porą jest również wrzesień i początek października. Trzeba jednak pamiętać, że dni są wtedy już krótsze i zaczyna się robić coraz chłodniej. Więcej informacji o szkockim klimacie umieściliśmy w artykule Pogoda w Szkocji.

Noclegi podczas zwiedzania

Wybór noclegu to zawsze trudne zadanie podczas planowania wyprawy, ale w Szkocji przychodzimy wam z pomocą i możecie zajrzeć do polecanych przez nas hoteli w Edynburgu i Glasgow. Na prowincji polecam korzystać z Airbnb, które posiada bardzo rozbudowaną siatkę noclegów. Jeżeli nigdy nie korzystaliście z Airbnb, to wykorzystajcie ten link partnerski, a przy rejestracji dostaniecie zniżkę do £30 na pierwszą rezerwacje.

Hotele, pensjonaty i B&B możecie również zarezerwować na naszej stronie w zakładce Noclegi.

Dolina Glencoe, foto: M. Błażejczak

Dolina Glencoe, foto: M. Błażejczak

Wasze pytania

A może macie do nas jakieś pytania w sprawie zwiedzania Szkocji śladami Outlandera? Jeżeli tak to zadajcie je nam w komentarzu poniżej, a my postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej.

Mam nadzieję, że powyższy materiał ułatwi wam zaplanowanie wycieczki do Szkocji śladami serialu Outlander i może niedługo spotkamy się gdzieś na szlaku filmowych lokalizacji.

Zobacz również: