Zwiedzanie Edynburga to zadanie wymagające odrobiny planowania. Zależnie od dostępnego czasu można wybrać się na spacer lub skorzystać z komunikacji publicznej. Pomysły na poznanie atrakcji stolicy Szkocji znajdziesz w tym artykule.

Zwiedzanie Edynburga jest stosunkowo łatwe, bo prawie wszystkie najważniejsze atrakcje są w centrum miasta. Można więc spacerować po okolicy i odkrywać jej uroki lub wsiąść do transportu publicznego i zobaczyć więcej i mniejszym wysiłkiem. Szczegółowe plany zwiedzania Edynburga opisaliśmy w osobnych artykułach: Edynburg w jeden dzień oraz Weekend w Edynburgu. Znajdziesz tam trasy zwiedzania z opisem poszczególnych godzin lub dni.

W tym artykule wymieniamy różne możliwości zwiedzania stolicy Szkocji.

Zwiedzanie Edynburga pieszo

O ile tylko pogoda na to pozwoli (zobacz: pogoda w Szkocji), stolicę Szkocji najlepiej zwiedzać pieszo. Edynburg leży na wzniesieniach, więc będzie to spacer pod górkę i z górki. Nie oznacza to jednak jakiegoś wyjątkowego wysiłku, tym bardziej, że warto spacerować powoli i podziwiać mijane budynki i widoki.

Edynburg jest miastem wręcz idealnym do zwiedzania pieszo. Całe Stare Miasto w Edynburgu, a także Nowe Miasto w Edynburgu są w zasięgu spaceru obliczonego na jeden dzień. Trasę zwiedzania znajdziesz w linku podanym wcześniej. Osobiście polecamy właśnie piesze zwiedzanie Edynburga, bo wtedy można naprawdę poczuć klimat miasta, przyjrzeć się jak żyją jego mieszkańcy, a nawet zboczyć z trasy i odkryć miejsca poza głównym szlakiem turystycznym.

Zwiedzanie Edynburga autobusem piętrowym

Autobusy piętrowe Hop-On Hop-Off są świetnym sposobem zwiedzania stolicy Szkocji szczególnie podczas deszczowej pogody. To dobre rozwiązanie również kiedy masz naprawdę mało czasu na zobaczenie miasta. W ofercie przewoźnika są 3 trasy po Edynburgu i jedna poza miastem. Te po mieście trwają około godziny i pozwalają zwiedzić najważniejsze atrakcje Edynburga. Na pokładzie można wysłuchać audio przewodnika w kilku językach. Niestety brakuje polskiego, dlatego warto zabrać ze sobą informacje z naszej strony!

Bilet na taki autobus kosztuje £15 dla pasażera dorosłego. W sprzedaży są też bilety dla dzieci i rodzin. Główny przystanek znajduje się przy Waverley Bridge, skąd warto rozpocząć zwiedzanie. Można jednak wsiąść i wysiąść na dowolnym przystanku. Bilety są ważne przez 24 godziny. Dodatkowe informacje i sklep online znajdziesz na stronie edinburghtour.com.

Zwiedzanie Edynburga komunikacją miejską

Tańszą alternatywą dla autobusu Hop-On Hop-Off może być komunikacja miejska w Edynburgu. Wystarczy kupić bilet DAYticket za £4 (£2 dziecko), by mieć dostęp do podróży autobusami miejskimi bez limitu tego samego dnia. Oczywiście będzie to wymagało zaplanowania trasy, bo każda linia jedzie w innym kierunku, niekoniecznie tuż obok ciekawych atrakcji. Nie ma także audio przewodnika na pokładzie, więc tu znów przyda się nasz przewodnik. Różnica w cenie jest jednak znaczna.

Korzystając z autobusów miejskich można dojechać np. do atrakcji położonych dalej od centrum. Mam tu na myśli chociażby HMY Britannia – jacht królowej Elżbiety II. Pieszy spacer z centrum do tej atrakcji byłby zbyt długi.

Zwiedzanie Edynburga samochodem

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto zwiedzać Edynburg samochodem to od razu uprzedzam, że nie warto. Samochód najlepiej zostawić na jednym z parkingów w mieście i wyruszyć na spacer lub wsiąść do autobusu.