Jeśli planujesz spędzić weekend w Edynburgu to będzie okazja, by poznać wszystkie najważniejsze atrakcje stolicy Szkocji. Plan zwiedzania z mapą znajdziesz w tym artykule.

Weekend w Edynburgu to idealny czas, by poznać stolicę Szkocji i jej najważniejsze atrakcje. Podczas spaceru po mieście zobaczysz jego starą i nową część, wspaniałe zamki, ciekawe muzea i modne restauracje. Opracowany przez nas plan zwiedzania Edynburga zawiera trasę zwiedzania na popołudnie oraz prawie pełne dwa dni. Na pewno pomoże ci zaplanować zwiedzanie stolicy Szkocji w weekend.

Weekend w Edynburgu – plan zwiedzania z trasą i mapą

Zwiedzanie Edynburga zaczynamy od razu po dotarciu np. z lotniska (sprawdź jak dojechać z lotniska do centrum Edynburga). Do dyspozycji mamy krótkie popołudnie i wykorzystamy je na spacer po mieście oraz odwiedzenie bardzo ciekawej atrakcji. Wycieczkę rozpoczynamy na Princes Street w okolicach Ryan’s Bar (EH2 4DB) i spacerujemy na wschód. Po drodze podziwiamy górujący nad miastem zamek, ogrody i liczne pomniki. Cały ten obszar opisaliśmy dokładnie w artykule Nowe Miasto w Edynburgu. Nie zapomnij zajrzeć na Rose Street, gdzie znajdują się ciekawe puby i restauracje!

Godzina wystarczy, by nieco poznać tę okolicę. Następnie kierujemy się w stronę Starego Miasta, mijając luksusowy hotel The Balmoral. Spacerujemy teraz po North Bridge, ponad głównym dworcem kolejowym w Edynburgu. Po dotarciu do Królewskiej Mili (The Royal Mile) skręcamy w prawo i szukamy niezwykłej atrakcji miasta: The Real Mary King’s Close. Zwiedzanie opuszczonych części Edynburga będzie jednak możliwe tylko po uprzedniej rezerwacji. To bardzo popularna atrakcja, poza tym godzina ostatniej wizyty zmienia się zależnie od pory roku. Dlatego zachęcamy do rezerwacji wycieczki online. Szczegóły znajdziesz w artykule Mary King’s Close.

Po zakończeniu zwiedzania warto pospacerować po Starym Edynburgu i znaleźć przyjemne miejsce na kolację. Może to być kultowa tawerna Dziekana Brodiego (Deacon Brodies Tavern, 435 Lawnmarket), może modna burgerownia (Burgers and Beers Grillhouse, 192A High St), a może coś innego, co akurat wpadnie ci w oko podczas spaceru.

Zwiedzanie Edynburga – dzień 2

Drugi dzień w stolicy Szkocji zaczynamy zwiedzaniem zamku w Edynburgu. Wizyta w tej okazałej budowli zajmie prawie całe przedpołudnie, dlatego lepiej zjeść smaczne śniadanie. Szkockie śniadanie dostaniesz w wielu miejscach na Starym Mieście oraz w innych rejonach Edynburga. Pamiętaj jednak, by do zamku udać się nie później niż na godz. 10.

Po zwiedzeniu zamku też warto coś zjeść, bo będzie już pora lunchu. Wystarczy zejść nieco Królewską Milą, by znaleźć wiele różnych restauracji i lokali z przekąskami. Warto skierować się na uroczą Victoria Street w stronę Grassmarket lub na George IV Bridge. Przy tej ostatniej znajdziesz bardzo popularne miejsce w Edynburgu. To The Elephant House (21 George IV Bridge), gdzie powstały fragmenty Harrego Pottera. Tę okolicę opisaliśmy w artykule Stare Miasto w Edynburgu. Warto do niego zajrzeć przed zwiedzaniem!

Po lunchu proponujemy wejść do National Museum of Scotland. Nie tylko dlatego, że jest tuż obok The Elephant House. To również bardzo ciekawe muzeum, które podoba się i dzieciom i dorosłym. Warto tu spędzić około dwóch godzin, a potem wrócić na Królewską Milę. Będzie to dobry czas na popołudniową kawę lub nieco wczesną angielską herbatkę. Tę ostatnią można także wypić w kawiarni na terenie pałacu Holyrood, do której właśnie zmierzamy. Ta okazała rezydencja królowej Elżbiety II zajmie nam późne popołudnie. Po wyjściu warto rozejrzeć się po okolicy, bo park i wygasły wulkan Arthur’s Seat robią wrażenie na wszystkich turystach.

Weekend w Edynburgu – dzień 3

Ostatni dzień weekendu w Edynburgu zaczynamy po śniadaniu, zwiedzeniem wzgórza Calton Hill. Widać stamtąd całe miasto jak na dłoni, a szczególną uwagę na wzniesieniu przyciąga budowla wyglądająca jakby była przeniesiona z antycznej Grecji. Atrakcje Calton Hill również opisaliśmy w osobnym artykule.

Wracając do centrum mamy teraz możliwość wyboru ostatniej atrakcji w stolicy Szkocji. Miłośnicy sztuki powinni wybrać się do Scottish National Gallery, gdzie wiszą obrazy takich malarzy jak Rembrandt, van Gogh czy Ramsay. Z kolei fani szkockiej whisky powinni wspiąć się na Stare Miasto, by udać się do The Scotch Whisky Experience. Będą tam mogli poznać proces produkcji swojego ulubionego trunku i oczywiście skosztować wybrane marki. Potem zostaje już tylko zjeść coś pysznego i powoli wracać do siebie. Weekend w Edynburgu dobiega końca, chociaż Szkocja ma wciąż wiele atrakcji do zaoferowania. Na pewno warto tu jeszcze kiedyś wrócić!

Oto mapa zwiedzania Edynburga w weekend (kliknij wybraną niebieską linię, by zobaczyć całą trasę):

Jeżeli masz mniej czasu na zwiedzanie Edynburga, sprawdź koniecznie nasz plan Edynburg w jeden dzień. Znajdziesz tam plan zwiedzania, trasę i mapę.