Jeżeli masz tylko kilka godzin, aby poznać Edynburg nasza trasa zwiedzania stolicy Szkocji będzie idealnym planem. Zobaczysz najciekawsze atrakcje zwiedzając Edynburg w jeden dzień, a wszystkie potrzebne informacje znajdziesz w tym artykule!

Edynburg w jeden dzień to plan zwiedzania, który przygotowaliśmy dla turystów nie mających zbyt wiele czasu na zwiedzanie Edynburga. Plan zrealizujesz np. przed wyjazdem w głąb Szkocji lub wracając z Highlandów.

Edynburg w jeden dzień – przedpołudnie

Dzień zaczynamy oczywiście szkockim śniadaniem. Jedno z naszych ulubionych miejsc to Cafe Jacques (10 Grassmarket, Edinburgh EH1 2JU) na Grassmarket. W tej okolicy znajduje się wiele ciekawych pubów i barów – warto tu zatem zajrzeć także wieczorem. Tymczasem wybieramy się na zwiedzanie zamku w Edynburgu, który góruje nad miastem i jest jednym z jego symboli. Zanim tam dojdziemy, warto jednak rzucić okiem na słynną kawiarnię The Elephant House (21 George IV Bridge Edinburgh EH1 1EN). To równie dobre miejsce na śniadanie, ale bywa zatłoczone. Kawiarnia jest bardzo popularna, bo właśnie w niej miały powstać pierwsze wersy Harrego Pottera. Z kolei tuż obok jest pomnik chyba najbardziej znanego psa w Szkocji. To Greyfriars Bobby Memorial Statue, o którym pisaliśmy w artykule Stare Miasto w Edynburgu.

Czas w końcu ruszyć na zwiedzanie zamku, do którego mamy raptem 10 minut spacerem. Zamek w Edynburgu zapewnia tyle atrakcji, że nawet największa maruda znajdzie tam coś ciekawego. Gwarantujemy, że czas do lunchu minie szybko i ciekawie! A jeśli o lunch chodzi to wiele ciekawych lokali znajduje się w Nowym Mieście w Edynburgu. Tam właśnie udajemy się po wyjściu z zamku. Trasę znajdziesz na poniższej mapie.

Trasa zwiedzania Edynburga w jeden dzień – popołudnie

Po posiłku czeka nas spacer handlową ulicą Princes Street i podziwianie zamku z jej perspektywy. Warto zwrócić uwagę szczególnie na bryłę luksusowego hotelu The Balmoral, Scott Monument i ogrody Princes Street Gardens. Jest tu jednak znacznie więcej atrakcji, które wymieniamy w artykule Nowe Miasto w Edynburgu. Spacerując Princes Street ze wschodu na zachód skręcamy w końcu w pełną pubów i restauracji Rose Street, którą wracamy na wschód. Stąd już tylko kilkanaście kroków dzieli nas od głównego dworca kolejowego w mieście (Edinburgh Waverley), który jest również łącznikiem prowadzącym do Starego Miasta.

Wracamy teraz na wzgórze, by zwiedzić słynną Królewską Milę! Stoi tu m.in. katedra św. Idziego. Tuż obok niej jest z kolei bardzo interesująca i dla niektórych straszna atrakcja Edynburga. To The Real Mary King’s Close, w którym zwiedzimy podziemia i poznamy losy dawnych mieszkańców stolicy Szkocji. Teraz rezerwujemy tylko bilety na wieczór (szybko się rozchodzą!) i schodzimy Królewską Milą, by dotrzeć do Pałacu Holyrood należącego do królowej Elżbiety II. Nastawiamy się na przyspieszone zwiedzanie, co i tak zajmie minimum godzinę. Po wyjściu warto jeszcze tylko rzucić okiem na ciekawy budynek, w którym mieści się Parlament Szkocji oraz wznoszący się tuż obok wygasły wulkan Arthur’s Seat. Jeżeli mamy wciąż czas, warto pospacerować w tej okolicy i zwiedzić park otaczający pałac królowej, a może nawet wejść do budynku parlamentu.

Królewska Mila i jej okolica pełna jest przytulnych kawiarenek i modnych pubów. Po zwiedzeniu rezydencji królowej warto tu odpocząć, być może zjeść kolację, a potem udać się na umówione zwiedzanie podziemi miasta. Dzień dobiega końca, ale jeśli postanowisz jednak przeznaczyć także kolejny na poznanie Edynburga, plan zwiedzania znajdziesz w artykule weekend w Edynburgu.

Mapa z trasą zwiedzania Edynburga w jeden dzień (ok. 6,5 km):