Czy to Szkoła Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie? Nie, to uniwersytet w Glasgow i perełka na akademickiej mapie Szkocji z setkami słynnych absolwentów, którzy zdobywali między innymi nagrody Nobla.

Historia uniwersytetu w Glasgow (ang. University of Glasgow) sięga czasów średniowiecza, kiedy to w roku 1451 król Jakub II podjął decyzję o otwarciu drugiej w Szkocji uczelni wyższej. Pierwszy uniwersytet powstał w 1410 roku w St Andrews, a uczelnia w Glasgow miała być szkocką odpowiedzią na dwie szkoły wyższe w Anglii: uniwersytet w Cambridge i w Oxfordzie. Jest to ciekawy przykład rywalizacji pomiędzy Szkocją, a Anglią na szczeblu edukacyjnym i naukowym, która trwa do dzisiaj.

Obecnie edukacja na szkockich uniwersytetach i collegach jest darmowa dla Szkotów oraz obywateli Unii Europejskiej. Anglicy z racji tego, że pobierają opłaty za kształcenie na wyższych uczelniach u siebie, nie otrzymują darmowej edukacji w Szkocji i muszę uiszczać pełną opłatę za studia.

Warto pobrać: przewodnik po Glasgow z trasami zwiedzania!

Uniwersytet w Glasgow – renesansowa świątynia wiedzy

Pierwszą siedzibą uniwersytetu w Glasgow był tzw. chapter house przy katedrze w Glasgow. W kolejnych latach został on przeniesiony w okolice Rottenrow. Obecnie w tym miejscu znajduje się kampus drugiego uniwersytetu w Glasgow, University of Strathclyde. Rozkwit uczelni nastąpił w roku 1563, kiedy to królowa Szkocji Marry I Stuart (znana jako Marry, Queen of Scots) podarowała uczelni prestiżową działkę w centrum miasta.

Uniwersytet w Glasgow. Foto: M. Błażejczak

Uniwersytet w Glasgow. Foto: M. Błażejczak

Na powierzchni 13 akrów powstała renesansowa świątynia wiedzy, z dwoma dziedzińcami oraz wieżą zegarową, która stała się symbolem Glasgow w tamtych czasach. Kompleks uchodził za najpiękniejszy obiekt renesansowy w Szkocji, a jego zniszczenie w XIX wieku jest uznawane za największy akty wandalizmu w historii Szkocji.

Przeprowadzka na West End

Jednakże w XIX wieku uniwersytet w Glasgow zyskał nowy kampus w zachodniej części miasta. Na wzgórzu Gilmore powstał jedyny w swoim rodzaju neogotycki kampus, który swoją architekturą wielu turystom kojarzy się z zamkiem Hogwarts z książek i filmów o Harrym Potterze. Projekt ukończono w 1870 roku i odpowiadał za niego szkocki architekt George Gilbert Scott.

Nowy ośrodek akademicki miał świadczyć o potędze i bogactwie Drugiego Miasta Imperium, jak często było nazywane Glasgow w czasach Imperium Brytyjskiego. W 1887 roku kompleks wzbogacił się o 85 metrową gotycką wieżę, która stała się symbolem kampusu i zachodniej dzielnicy miasta West End.

Uniwersytet w Glasgow w czasach obecnych

Uniwersytet w Glasgow to obecnie jedna z najlepszych uczelni wyższych w Wielkiej Brytanii, a w rankingach światowych zawsze plasuje się w pierwszej setce. Możemy tutaj znaleźć między innymi Katedrę Prawa, Biznesu i Nauk Społecznych, Nauk Biologicznych czy Nauk Fizycznych.

Uniwersytet w Glasgow. Foto: M. Błażejczak

Foto: M. Błażejczak

Każdego roku na uniwersytecie studiuje blisko 30 tysięcy studentów, a do najsłynniejszych absolwentów uczelni można zaliczyć Adama Smitha, Jamesa Watta czy też obecną szkocką premier Nicole Sturgeon. Warto również dodać, że na przestrzeni ostatnich 100 lat uczelnię ukończyło aż 7 noblistów.

Zwiedzanie uniwersytetu w Glasgow

Kampus uniwersytetu w Glasgow jest udostępniony do zwiedzania przez większość dni w roku. Warto tutaj zajrzeć o różnych porach dniach, aby w pełni odkryć uroki i piękno tego wiktoriańskiego kompleksu. Spacerując po kampusie należy przede wszystkim odwiedzić ukryte wewnątrz dwa dziedzińce uczelni, wschodni i zachodni (ang. East and West Quadrangles). Są to moim zdaniem jedne z najbardziej malowniczych części uniwersytetu, które większości turystom przypominają zamek Hogwarts z książek o Harrym Potterze.

Na obu dziedzińcach znajdują się trawniki, na których można usiąść, czy też skrócić sobie drogę na przeciwległy koniec uczelni. Jednakże studenci powinni unikać drogi na skróty, ponieważ według tradycji może to przynieść im pecha na egzaminach.

Oba dziedzińce są połączone magicznym łącznikiem The Cloisters (pol. krużganki), który tak naprawdę jest spektakularną kolumnadą. Jest to świetne miejsce na sesję zdjęciową, a producenci filmowi i telewizyjni bardzo często wykorzystują je jako plan zdjęciowy do swoich produkcji. Powstały tutaj między innymi sceny do Atlasu Chmur z Tomem Hanksem oraz popularnego serialu Outlander.

The Lion and Unicorn Staircase (pol. Schody Lwa i Jednorożca) są prawdopodobnie jedynym elementem z renesansowego kampusu, który przetrwał do naszych czasów. Można go odnaleźć na zachodniej zewnętrznej ścianie kompleksu, gdzie został przeniesiony kamień po kamieniu ze swojego dawnego miejsca z centrum Glasgow.

Podczas wycieczki warto również zajrzeć do kaplicy uniwersyteckiej (ang. University Chapel). Powstała ona w 1929 roku i jest jednym z niewielu miejsc w Glasgow, w którym zawierane są sakramenty małżeńskie zarówno wyznania ewangelickiego, reformatorskiego, jak i katolickiego. Kaplica jest udostępniona zwiedzającym od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

Uniwersytet w Glasgow. Foto: M. Błażejczak

Foto: M. Błażejczak

We wnętrzach uniwersytetu można znaleźć najstarsze muzeum w Szkocji, Hunterian Museum. Powstało ono w 1807 dzięki funduszom i kolekcji Williama Huntera, który był jednym z prekursorów w dziedzinie anatomii. Wstęp darmowy.

Jeżeli jesteście zainteresowani szczegółowym zwiedzaniem uniwersytetu w Glasgow to polecam wam wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem, które rozpoczynają się przy tzw. The Welcome Point. Znajdziecie tutaj również informację turystyczną. Więcej szczegółów na stronie: gla.ac.uk.

Informacje praktyczne

Jak już wcześniej wspomniałem, na spacer po kampusie można się wybrać niemalże o każdej porze dnia i roku, a wstęp jest darmowy. Warto jednak zwrócić uwagę na godziny otwarcia, jeżeli będziecie chcieli poznać jego wnętrza, czy też wybrać się na wspomnianą wcześniej wycieczkę z przewodnikiem.

Do uniwersytetu dojedziecie z łatwością komunikacją miejską. Najbliższa stacja metra to Hillhead (10 minut spacerem od kampusu), a z centrum miasta kursują tutaj autobusy, które zatrzymują się u północnych bram uczelni.

Uniwersytet w Glasgow. Foto: M. Błażejczak

Foto: M. Błażejczak

Zwiedzanie uniwersytetu można ciekawie połączyć z wizytą w Kelvingrove Art Gallery and Museum oraz Mackintosh House – Hunterian Gallery. Obie atrakcje są w odległości kilku kroków od uczelni. Jeżeli podczas zwiedzania złapie was głód, to polecam zatrzymać się na jedynej w swoim rodzaju Ashton Lane. Znajdziecie tutaj klimatyczne puby serwujące tradycyjne i bardzo popularne w Szkocji barowe jedzenie. Trochę dalej od kampusu jest z kolei ogród botaniczny i muzeum transportu na nabrzeżu rzeki Clyde.

Jeżeli odwiedziłeś uniwersytet w Glasgow to podziel się z nami swoimi wrażeniami w komentarzu poniżej. Czy również tobie jego architektura przypomina Szkołę Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie?