Zastanawiacie się nad formą noclegu na Skye? Namiot jest nie tylko najtańszą z nich, ale to również świetna przygoda. Z naszego artykułu dowiecie się, jak zaplanować udany biwak na wyspie Skye.
Spanie pod namiotem na wyspie Skye to moim zdaniem najlepsza forma noclegu, aby w pełni poczuć magię tego niezwykłego miejsca na ziemi. Nie ma lepszej sielanki, niż wieczorne ognisko z kubeczkiem whisky Talisker pod szkockimi gwiazdami w jednej z dolin lub plaż Skye.
Z naszym przewodnikiem dowiesz się, jak przygotować się do wyprawy, a w eBooku (wkrótce!) znajdziesz polecane przez nas miejscówki na biwak na wyspie Skye.
Zawartość:
Spanie pod namiotem na wyspie Skye
Podobnie jak w pozostałych częściach Szkocji, biwakowanie na dziko jest również dozwolone na wyspie Skye. Jest to bardzo popularna forma noclegu, ponieważ ceny w lokalnych hotelach i pensjonatach są bardzo często wyższe od tych w Edynburgu. Dlatego warto rozpocząć poszukiwania miejsca na biwak już w okolicach godziny 16-17, aby nie być rozczarowanym, że te łatwo dostępne będą już zajęte.
Zasady biwakowania na wyspie Sky
Jeżeli chcecie rozbić namiot na prywatnym terenie (blisko domostwa) to warto pójść do gospodarza i zapytać o zgodę na kemping. Sam osobiście byłem kilka razy w takiej sytuacji, kiedy nie mogliśmy znaleźć miejscówki, a wieczór zbliżał się wielkimi krokami. Po przedstawieniu naszej sytuacji farmerzy nigdy nie mieli problemu, abyśmy rozbili namiot na jedną noc na ich posesji.
The Land Reforms (Scotland) Act 2003 to ustawa, która nawiązuje do dawnych zasad ogólnego dostępu do ziemi, a dzisiaj pozwala na dziki camping w Szkocji. Należy jednak pamiętać, że w pozostałych krainach Zjednoczonego Królestwa to prawo nie obowiązuje. Szczegóły znajdziecie na stronie outdooraccess-scotland.com.
Zawsze zabierzcie swoje śmieci ze sobą – na stacjach benzynowych oraz w miasteczkach znajdziecie bez problemu śmietniki, do których będziecie mogli wyrzucić śmieci.
Warto również wiedzieć, że nie wolno ścinać drzew na ognisko. Dlatego polecam zakupić drewno w lokalnych sklepach. Skye ma również duże obszary bezleśne i możecie mieć problem w znalezieniu chrustu na ognisko.
Unikajcie przepełnienia danej miejscówki, aby obecność ludzi miała jak najmniejszy wpływ na życie lokalnych zwierząt.
Gdzie spać pod namiotem na wyspie Skye?
Zdrowy rozsądek podpowiada, że najlepsza miejscówka to taka, która jest zacieniona i osłonięta od wiatru. Niestety ta zasada nijak ma się w Szkocji, ponieważ w takim miejscu możemy spotkać Midges – małe krwiożercze muszki, które nawet najlepszą wyprawę potrafią zamienić w koszmar. Ale midges nie potrafią się utrzymać na wietrze, a w pełnym słońcu jest dla nich za ciepło, dlatego właśnie unikajcie miejsc zacienionych i osłoniętych od wiatru. Przed wyprawą warto również sprawdzić jaka obecnie wygląda sytuacja z Midges na Skye, a pomocna w tym będzie strona smidgeup.com.
Uważajcie też na rozbijanie namiotu blisko wybrzeża. My rozłożyliśmy kiedyś namiot w miejscu zalewowym. Mieliśmy jednak na tyle dużo szczęścia, że po około 15 minutach jeden z lokalnych mieszkańców zatrzymał się i poinformował nas o zagrożeniu.
Polecane przez nas miejsca na biwak na Skye znajdziecie już wkrótce w naszym eBooku. Umieściliśmy w nim również informacje, gdzie znajdują się publiczne toalety i prysznice.
Prowiant pod namiot na Skye
W Portree oraz w większych wioskach z łatwością znajdziecie sklepy spożywcze, w których będziecie mogli uzupełnić zapasy.
Polecam również spróbować lokalnych przysmaków. Jedną z moich ulubionych knajpek na wyspie jest The Oyster Shed. Można tutaj spróbować szkockich ostryg, przegrzebków, krabów i innych pyszności z Oceanu Atlantyckiego. Natomiast jeżeli będzie mieli ochotę na tradycyjną rybę z frytkami to koniecznie musicie odwiedzić Bar Fish & Chips w porcie w Portree.
Kiedy jechać pod namiot na wyspę Skye?
Sezon na spanie pod namiotem w Szkocji trwa od początku maja do końca września. Najlepszy okres to jednak lato, kiedy dni są bardzo długie, a i pogoda jest dużo przyjemniejsza.
Prognozy pogody traktowałbym z przymrużeniem oka, ponieważ jest ona bardzo zmienna i w okolicy The Old Man of Storr może padać, a po drugiej stronie wyspy przy Neist Point może świecić piękne słońce. Więc jeżeli w prognozach nie ma zapowiedzi sztormu lub drastycznego załamania pogody, to pod namiot na wyspę Skye można jechać prawie zawsze.
Pola namiotowe na wyspie Skye
Skye posiada również bogatą bazę pól namiotowych, gdzie poza miejscem na namiot znajdziemy dostęp do prądu i sanitariatów. Jeżeli planuję dłuższą wyprawę z namiotem to zawsze staram się spędzić co drugą lub trzecią noc na polu namiotowym, aby poczuć odrobinę luksusu w postaci ciepłej wody pod prysznicem :). Dodam tylko jeszcze, że pola namiotowe trzeba rezerwować z wyprzedzeniem.
Jeżeli spaliście pod namiotem na wyspie Skye, koniecznie opiszcie swoje wrażenia w komentarzu poniżej!
Zostaw komentarz