Interesuje cię historia whisky? Jeżeli tak, to koniecznie musisz odwiedzić destylarnię Lindores Abbey, która jest nie lada gratką dla koneserów szkockiej.
Przyjeżdżając do Szkocji wiele osób pragnie odwiedzić najstarszą destylarnię whisky. To Glenturret z 1775 roku. Ja chciałbym wam jednak zaproponować wycieczkę do miejsca dużo bardziej związanego z historią szkockiej, a dokładnie do miejsca jej narodzin.
Wierząc zapiskom historycznym miało ono miejsce w 1494 roku, w opactwie Lindores Abbey. Na zlecenie króla Jamesa IV, benedyktyński zakonnik brat John Cor wydestylował z jęczmienia pierwszą whisky, tzw. Aqua Vitae (Woda Życia). Mówią o tym zapiski historyczne z Exchequer Roll, pierwszego narodowego archiwum Szkocji.
Na początku istnienia whisky była nazywana Aqua Vitae po łacinie, a w gaelic usige beatha. To z tej drugiej nazwy powstało obecne słowo whisky.
Opactwo benedyktynów niestety nie przetrwało ciężkich czasów reformacji w Szkocji i do dzisiaj ostało się tylko jako ruina. Od tamtych czasów również przestano produkować whisky w tym miejscu. Jednakże po 523 latach przerwy, w roku 2017 naprzeciwko ruin opactwa została otwarta destylarnia Lindores Abbey. Jest to prywatna inwestycja, a jej właściciele pragną, aby ich whisky była jak najbardziej zbliżona do Wody Życia produkowanej przez zakonników w opactwie Lindores Abbey.
Destylarnia Lindores Abbey jest rodzinnym biznesem, a jej założyciele mieszkają po drugiej stronie ulicy. Zwiedzając destylarnię można ich spotkać w budynku, a przy odrobinie szczęścia można wymienić z nimi kilka zdań.
Ciekawostka: ile kosztuje wybudowanie destylarni? Koszt powstania destylarni Lindores Abbey wyliczony jest na 10 milionów funtów szterlingów.
Do produkcji whisky w Lindores Abbey wykorzystuje się tylko i wyłącznie lokalne produkty. Jęczmień pochodzi od okolicznych farmerów, a woda jest pobierana z tego samego źródła, które ponad 500 lat temu doprowadzało wodę do opactwa.
Destylarnia Lindores Abbey – zwiedzanie
Destylarnia Lindores Abbey oferuje kilka rodzajów zwiedzania. Postaram się wam przybliżyć standardowy tour, którego cena wynosi £12.50 od osoby. Wycieczka rozpoczyna się od historii opactwa i jego wpływu na lokalne społeczeństwo. Poznacie historię brata Johna Cor i jego pierwszego zamówienia na whisky od króla Jamesa IV.
Opactwo Lindores Abbey miało ogromny wpływ na rozwój nauki w regionie, a dzięki wiedzy i ciężkiej pracy zakonników powstał min. uniwersytet w St Andrews.
Kolejny etap wycieczki to poznawanie procesu produkcji whisky. Zobaczycie wielką kadź zacierną, drewniane beczki do fermentacji oraz trzy alembiki. Jeden typu wash still do pierwszej destylacji i dwa spirit stills do drugiej destylacji.
Następnie przewodnik zabierze was do magazynów, gdzie będziecie mogli zobaczyć leżakujące beczki. Jest to miejsce w którym zawsze mam gęsią skórkę i marzy mi się, aby kiedyś zostać właścicielem beczki z whisky. Jeżeli macie podobne marzenia to w Lindores Abbey możecie je zrealizować. Otóż obecnie destylarnia sprzedaje beczki w bardzo atrakcyjnych cenach, a koszt waha się pomiędzy £1100, a £9900.
Wycieczka kończy się degustacją. Niestety nie zostaniecie poczęstowani whisky ponieważ ona ciągle dojrzewa, a destylarnia Lindores Abbey nie podjęła jeszcze decyzji kiedy odbędzie się pierwsze butelkowanie. Będziecie mogli jednak posmakować Aqua Vitae. Jest to produkt powstający na bazie świeżego destylatu z destylarni oraz mieszanki suszonych owoców i przypraw. Trunek posiada 40% alkoholu i zasmakuje zapewne osobom, które lubią ziołowe trunki.
Dla koneserów dodam, że istnieje również możliwość zakupu oraz spróbowania New Make Spirit, czyli świeżego destylatu o mocy 63.5%. Jest to druga destylarnia po Clydeside w Glasgow, gdzie spotkałem się z taką ofertą.
Po zwiedzaniu destylarni polecam wybrać się na drugą stronę ulicy, aby zobaczyć ruiny dawnego opactwa Lindores Abbey – wstęp darmowy.
Informacje praktyczne
Destylarnia Lindores Abbey leży w hrabstwie Kingdom of Fife na pograniczu dwóch krain geograficznych Szkocji, Lowlands i Highlands. Gorzelnia jest otwarta 7 dni w tygodniu od 10:00 do 16:00. Najłatwiej jest tutaj dotrzeć samochodem. Z Edynburga to niespełna godzinna podróż (43 mile), a z Glasgow około półtorej godziny (70 mil). Destylarnia planuje również wprowadzenie busa, który będzie dowoził turystów z najbliższej stacji kolejowej w Ladybank. Na miejscu znajdziecie sklep z pamiątkami oraz piękny bar z napojami alkoholowymi i bezalkoholowymi.
Wycieczkę do destylarni Lindores Abbey można w ciekawy sposób połączyć z wizytą w Scone Palace oraz nad jeziorem Loch Leven, gdzie można zwiedzić zamek Loch Leven.
Więcej informacji o destylarni oraz system rezerwacji biletów on-line znajdziecie na stronie: lindoresabbeydistillery.com.
Zostaw komentarz