Castle Campbell to malowniczo położona twierdza na szczycie będącym zwieńczeniem doliny Dollar, u podnóża gór Ochil. Zamek jest jednym z najładniej położonych w Szkocji.

Castle Campbell to jeden z najpiękniej położonych zamków w Szkocji. Twierdza znajduje się około 1,5 kilometra od miejscowości Dollar, w której warto zostawić samochód i wyruszyć pieszo na zamek przez dolinę Dollar – Glen of Dollar.

Glen w Szkocji oznacza dolinę, a angielska wersja tego słowa valley prawie w ogóle nie występuje w użyciu codziennym i nazewnictwie.

Z miasteczka na zamek prowadzą dwie ścieżki, dlatego warto wejść jedną, a wrócić drugą. Wschodnia ścieżka prowadzi przez dno doliny i podczas spaceru będziecie mieli szansę podziwiać spektakularne wodospady oraz formacje skalne. Po drodze czeka na was mała wspinaczka oraz przeprawa przez kilka mostów zawieszonych w dolinie. Zachodnia ścieżka jest poprowadzona na skarpach doliny, z których będziecie mogli podziwiać piękną panoramę na zamek. Po drodze jest kilka ślepych zaułków, w które warto wejść i odkryć piękno lokalnej natury.

Castle Campbell

Na szczycie będącym zwieńczeniem doliny znajduje się Castle Campbell. Jest to średniowieczna twierdza, która powstała w XV wieku, a jej głównym celem miało być zaprezentowanie bogactwa i potęgi rodziny Campbell, hrabiów Argyll. Zamek został zbudowany na planie prostokąta z charakterystyczną wieżą mieszkalną. Jest to jedna z najlepiej zachowanych wież tego typu w Szkocji.

Początkowo zamek nosił nazwę Castle of Glooms, co można przetłumaczyć jako zamek półmroku lub ciemności. Miano to pewnie przyniosło mu jego położenie i mgły, które często spowijają dolinę Dollar.

Wieża mieszkalna zamku Campbell ma cztery poziomy, z czego na najniższym znajdowała się piwnica, a obecnie znajduje się tam makieta zamku oraz kostiumy z epoki dla najmłodszych. Znajdziecie tutaj również informacje o historii Castle Campbell oraz jego właścicielach. Na kolejnym piętrze jest wielki hol – miejsce, w którym odbywały się średniowieczne bankiety oraz spotkania. Kolejne dwa piętra były prywatnymi komnatami hrabiów. W sypialni (3 piętro) warto zwrócić uwagę na sufit, na którym zachowały się dwie groteskowe maski. Prawdopodobnie jest to wyobrażenie „The Green Man” – zielonego stworka, który w kulturze celtyckiej był symbolem odrodzenia.

Ze szczytu castle Campbell można podziwiać zapierającą dech w piersi panoramę na dolinę Dolar oraz góry Ochil. Ciekawostką jest to, że dach wieży, który zawalił się w drugiej połowie XVII wieku został odbudowany dopiero w roku 1948. Około roku 1500, od strony południowej, do zamku dobudowano nowy wielki hol oraz dodatkowe sypialnie i spiżarnie. Niestety ta część zamku Campbell przetrwała w dużo gorszym stanie niż jego starsze skrzydło.

Ogrody Castle Campbell

Po stronie południowej zlokalizowane są ogrody Castle Campbell, z których rozprzestrzenia sią piękny widok na dolinę oraz zamek. Jest to również świetne miejsce na piknik przed wyruszeniem w drogę powrotną do Dollar. W ogrodach tych swoje kazanie wygłosił również protestancki kaznodzieja John Knox, który był przywódcą reformacji w Szkocji. Jego działalność doprowadziła do wielu ataków na katolików w Szkocji, w tym oblężenia zamku arcybiskupów w Saint Andrews.

Do ważniejszych gości castle Campbell możemy zaliczyć również Marry Queen of Scots – wielką królową Szkotów, która przez swoje tragiczne losy jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych szkockich monarchów. A ostanim miejscem jej pobytu w Szkocji było więzienie na zamku Loch Leven, który jest oddalony 30 minut jazdy samochodem od zamku Campbell. Została ona następnie ekstradydowana do Angli.

Ochil Hills

Ciekawą opcją może być również wędrówka w góry Ochil. Trasą, którą szczególnie polecam jest szlak King’s Seat Hill z Dollar do Tillicoultry. Wędrówkę rozpoczynamy w miejscowości Dollar i potem przez dolinę ruszamy w górę w stronę zamku, a następnie szlakiem w kierunku miejscowości Tillicoultry. Cała wyprawa ma długość około 9 kilometrów i powinna wam zająć około 5 godzin. Z Tillicoultry do Dollar z łatwością wrócicie miejskim autobusem. Pełen opis szlaku znajdziecie na stronie walkhighlands.co.uk.

Castle Campbell – informacje praktyczne

Castle Campbell jest położony tylko 30 minut jazdy samochodem od Stirling. Warto połączyć jego zwiedzanie z innymi atrakcjami tego miasta, takimi jak Stirling Castle, czy Wallace Monument. Dojazd autem z Edynburga zajmie około 1 godziny i 10 minut, natomiast z Glasgow będzie to niecała godzina. Jeżeli szukasz wypożyczalni w Szkocji, skorzystaj z naszej wyszukiwarki: wypożyczalnie samochodów w Szkocji.

Jeżeli chodzi o transport publiczny to z dworca autobusowego w Stirling dojedziecie tutaj autobusem linii 23; podróż trwa około godziny. Nie ma niestety bezpośredniego połączenia z Glasgow czy Edynburga.

Castle Campbell jest otwarty przez cały rok, ale zimą radziłbym sprawdzić jakie są warunki pogodowe, bo przy dużych opadach śniegu zamek jest zamykany. Godziny otwarcia:

 • Sezon letni 1 kwietnia – 30 września
  • od poniedziałku do niedzieli 9:30 – 17:30
  • ostatnie wejście o 17:00
 • Sezon zimowy 1 października do 31 marca
  • od soboty do środy 10:00 – 16:00
  • ostatnie wejście o 16:30

Zamek jest zamknięty w czwartki i piątki.

Ceny biletów:

 • Osoba dorosła £6.00
 • Dziecko (5-15) £3.60
 • Senior (60+) £4.80
 • Member/Explorer pass FREE

Na zwiedzanie zamku potrzeba około 40 minut, ale na przejście całego szlaku przez dolinę warto sobie zarezerwować około 3 godzin. Parking w miejscowości, jak i na szczycie przy zamku jest darmowy. W twierdzy znajduje się mały sklepik z pamiątkami, ciepłymi i zimnymi napojami oraz toalety. Wieża zamkowa nie jest przystosowana do przyjmowania osób niepełnosprawnych.

Więcej informacji o zamku znajdziecie na jego stronie historicenvironment.scot.